16 Սեպտեմբեր 2009 - 19:04 AMT
Հայաստանի խորհրդարանում կառավարության ժամի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պատասխանելով ՀՅԴ կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանի այն հարցին, թե արդյոք ԱԳՆ ղեկավարը ծանոթ է Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրություններում Դաշնակցության առաջարկած փոփոխություններին, հաստատել է Արձանագրությունների վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներին մասնակցելու իր պատրաստակամությունը:
Նալբանդյանն ընդգծել է, որ ինքն արդեն ծանոթացել է Դաշնակցության առաջարկություններին: «Հայաստանն ու Թուրքիան արդեն բանակցություններ են վարել Արձանագրությունների կազման շուրջ, եւ տարօրինակ կլինի, եթե հայկական կողմը, այդ փաստաթղթերի նախնական ստորագրումից հետո, հանդես գա համաձայնագրերի տեքստում փոփոխություններ կատարելու առաջարկով: Մի կարծեք, որ դիվանագիտական բանակցությունները թենիսի խաղ են պատի հետ», – ասել է Նալբանդյանը:
Ինչ վերաբերում է Վրաստան պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանին մուտք գործել չթույլատրելուն, նախարարը նշել է, որ այդ հարցը գտնվում է վրացական կողմի հետ քննարկման գործընթացում, եւ Վրաստանի ԱԳ նախարարի հետ վերջին հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաեւ այդ խնդիրը: «Ես չեմ կարծում, որ կա մի հարց, որը մենք չենք կարող լուծել Վրաստանի հետ բանակցությունների ճանապարհով», – ընդգծել է նա:

В ходе правительственного часа в парламенте Армении министр ИД РА Эдвард Налбандян, отвечая на вопросы руководителя парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваана Ованнисяна о том, знаком ли глава МИД с предложенными изменениями Дашнакцутюн в Протоколах по нормализации армяно-турецких отношений, подтвердил готовность участвовать в парламентских слушаниях по Протоколам.
Налбандян подчеркнул, что он уже ознакомился с предложениями Дашнакцутюн. «Армения и Турция уже вели переговоры по составлению Протоколов, и будет странным, если армянская сторона, после предварительного подписания этих документов, выступит с внесением изменений в текст соглашений. Не думайте, что дипломатические переговоры – это игра в теннис со стенкой”, – сказал Налбандян
Что касается отказа во въезде в Грузию депутату Шираку Торосяну, министр отметил, что этот вопрос находится в процессе обсуждения с грузинской стороной и во время последней встречи с министром ИД Грузии была обсуждена и это проблема. “Я не думаю, что есть вопрос, которое мы не могли бы решить с Грузией путем переговоров”, – подчеркнул он.