16 Սեպտեմբեր 2009 - 19:04 AMT
Հայաստանի խորհրդարանում կառավարության ժամի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պատասխանելով ՀՅԴ կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանի այն հարցին, թե արդյոք ԱԳՆ ղեկավարը ծանոթ է Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրություններում Դաշնակցության առաջարկած փոփոխություններին, հաստատել է Արձանագրությունների վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներին մասնակցելու իր պատրաստակամությունը:
Նալբանդյանն ընդգծել է, որ ինքն արդեն ծանոթացել է Դաշնակցության առաջարկություններին: «Հայաստանն ու Թուրքիան արդեն բանակցություններ են վարել Արձանագրությունների կազման շուրջ, եւ տարօրինակ կլինի, եթե հայկական կողմը, այդ փաստաթղթերի նախնական ստորագրումից հետո, հանդես գա համաձայնագրերի տեքստում փոփոխություններ կատարելու առաջարկով: Մի կարծեք, որ դիվանագիտական բանակցությունները թենիսի խաղ են պատի հետ», – ասել է Նալբանդյանը:
Ինչ վերաբերում է Վրաստան պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանին մուտք գործել չթույլատրելուն, նախարարը նշել է, որ այդ հարցը գտնվում է վրացական կողմի հետ քննարկման գործընթացում, եւ Վրաստանի ԱԳ նախարարի հետ վերջին հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաեւ այդ խնդիրը: «Ես չեմ կարծում, որ կա մի հարց, որը մենք չենք կարող լուծել Վրաստանի հետ բանակցությունների ճանապարհով», – ընդգծել է նա:

16 September 2009 - 19:04 AMT
In response to ARFD faction leader Vahan Hovhannisyan’s question during parliament’s Q&A session, Armenian FM Edward Nalbandyan reiterated his willingness to participate in parliament hearings on Protocol ratification,
Minister stressed that he was familiar with Dashnaktsutyun’s proposal. “Armenia and Turkey have already conducted talks on elaborating Protocols, and it would be very strange if American side makes claims for introducing changes in preliminarily signed documents. Never take diplomatic talks for wall tennis,” Mr. Nalbandyan stressed.
With regard to MP Shirak Tadedvosyan’s being denied entrance to Georgia, Minister said that the problem had been discussed during his recent meeting with Georgian FM, and Georgian currently considers the problem. “I don’t think any problem with Georgia is impossible to resolve through negotiations,” he stressed.