16 Սեպտեմբեր 2009 - 19:14 AMT
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Յուրի Մերզլյակովը (Ռուսաստան), Բերնար Ֆասիեն (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադտկեն (ԱՄՆ) եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը Նյու Յորքում կայանալիք Գլխավոր վեհաժողովի 64-րդ նստաշրջանի շրջանակներում կհանդիպեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հետ, հաղորդում է «ԱՊԱ» գործակալությունը:
Հանդիպմանը նախատեսվում է քննարկել Քիշնեւում կայանալիք հանդիպումը Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիեւի միջեւ: Ըստ ռուս միջնորդ Յուրի Մերզլյակովի, նախագահները սկզբունքային համաձայնություն են տվել այդ հանդիպմանը, սակայն վերջնական պայմանավորվածություն դեռեւս չկա: Հանդիպումը նախատեսված է հոկտեմբերի 10-ին, երբ Քիշնեւում կանցնի ԱՊՀ երկրների գագաթնաժողովը:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта Юрий Мерзляков (Россия), Бернар Фасье (Франция), Роберт Брадтке (США) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретятся в рамках 64-ой сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении Эльмаром Мамедъяровым и Эдвардом Налбандяном, сообщает АПА.
На встрече предполагается обсудить планирующуюся в Кишиневе встречу президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. По словам российского посредника Юрия Мерзлякова, президенты дали принципиальное согласие на эту встречу, однако окончательной договоренности пока нет. Встреча планируется на 10 октября, когда в Кишиневе пройдет саммит СНГ.