2006 թվականին Մարսի Վինոգրադին հաջողվեց առաջ անցնել Ջեյն Հարմանից, որը ԱՄՆ ամենաբարեկեցիկ կոնգրեսականներից մեկն է: «Ջեյն Հարմանի ընտրությունը Կոնգրեսում աղետ հանդիսացավ 36-րդ ընտրատարածքի համար: 2007 թվականին նա բոլոր ջանքերը գործադրեց, որպեսզի ԱՄՆ Կոնգրեսը չընդունի Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւը` բավարարելով թուրքական լոբբիի բոլոր ջանքերը: Մենք կոչ ենք անում 36-րդ ընտրատարածքի բոլոր ընտրողներին քվեարկել Մարսի Վինոգրադի օգտին` Ժողովրդավարական կուսակցության փրայմերիզում, որը տեղի կունենա 2010թ. հուլիսի 8-ին»,-հայտարարել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Կրիս Դեմիրճյանը:
Մարսի Վինոգրադը Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունման կողմնակից է: «Ես ոչ միայն այդ բանաձեւի կողմնակից եմ, այլ նաեւ բոլոր ջանքերը կգործադրեմ, որպեսզի իմ գործընկերները միանան բանաձեւի կողմնակիցներին: Պատմությունը չի կարելի սրբագրել ըստ աշխարհաքաղաքական շահերի: Պատմության վերանայումն ու Ցեղասպանության ժխտումը ոչ միայն վիրավորում է հանցագործության զոհերի հիշատակը, այլ նաեւ ենթադրում է, որ մենք դատապարտված ենք նմանատիպ հանցագործությունների կրկնությանն ապագայում»,-հայտարարել է Մարսի Վինոգրադը: Թեկնածուն նաեւ սատարում է ամերիկյան հումանիտար օգնությանը ԼՂՀ-ին եւ նպաստում է ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին, հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) Արեւմտյան բյուրոն:

In 2006, Marci Winograd took the lead over Jane Harman, one of well-to-do Congressmen in United States. “Jane Harman has been a disaster for the people of the 36th Congressional District, as her secret effort to kill the Armenian Genocide resolution showed in 2007, she is willing to barter away human rights to satisfy foreign Turkish interests. We urge all voters in the 36th Congressional District to cast their ballots for Marcy Winograd in the Democrat Primary to be held on June 8, 2010,” said Kris Demirjian, spokesman for the Armenian National Committee PAC (ANC-PAC).
Winograd has strongly endorsed the Armenian Genocide resolution, “I will not only co-sponsor a resolution to recognize the Armenian genocide, I will work to bring other lawmakers on board as co-sponsors. History should never be revised to suit the needs of current geopolitical considerations; to rewrite history or to deny genocide not only insults the victims and their families, but suggests we are doomed to repeat the same crimes of ethnic cleansing and mass murder because we never fully explore the root causes of genocide,” she said.
Winograd has also expressed her clear support for continued U.S. developmental and humanitarian aid to Nagorno-Karabakh