2006 թվականին Մարսի Վինոգրադին հաջողվեց առաջ անցնել Ջեյն Հարմանից, որը ԱՄՆ ամենաբարեկեցիկ կոնգրեսականներից մեկն է: «Ջեյն Հարմանի ընտրությունը Կոնգրեսում աղետ հանդիսացավ 36-րդ ընտրատարածքի համար: 2007 թվականին նա բոլոր ջանքերը գործադրեց, որպեսզի ԱՄՆ Կոնգրեսը չընդունի Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւը` բավարարելով թուրքական լոբբիի բոլոր ջանքերը: Մենք կոչ ենք անում 36-րդ ընտրատարածքի բոլոր ընտրողներին քվեարկել Մարսի Վինոգրադի օգտին` Ժողովրդավարական կուսակցության փրայմերիզում, որը տեղի կունենա 2010թ. հուլիսի 8-ին»,-հայտարարել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Կրիս Դեմիրճյանը:
Մարսի Վինոգրադը Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունման կողմնակից է: «Ես ոչ միայն այդ բանաձեւի կողմնակից եմ, այլ նաեւ բոլոր ջանքերը կգործադրեմ, որպեսզի իմ գործընկերները միանան բանաձեւի կողմնակիցներին: Պատմությունը չի կարելի սրբագրել ըստ աշխարհաքաղաքական շահերի: Պատմության վերանայումն ու Ցեղասպանության ժխտումը ոչ միայն վիրավորում է հանցագործության զոհերի հիշատակը, այլ նաեւ ենթադրում է, որ մենք դատապարտված ենք նմանատիպ հանցագործությունների կրկնությանն ապագայում»,-հայտարարել է Մարսի Վինոգրադը: Թեկնածուն նաեւ սատարում է ամերիկյան հումանիտար օգնությանը ԼՂՀ-ին եւ նպաստում է ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին, հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) Արեւմտյան բյուրոն:

В 2006 году Марси Виноград удалось опередить Джейн Харман, которая является одним из состоятельных конгрессменов США. «Избрание Джейн Харман в Конгресс стало бедствием для 36-го избирательного округа. В 2007 году она приложила все усилия для блокирования резолюции о Геноциде армян в Конгрессе США, чтобы удовлетворить интересы турецкого лобби. Мы призываем всех избирателей 36-го округа голосовать за Марси Виноград на праймериз Демократической партии, который пройдет 8 июля 2010 года»,- заявил представитель Армянского Национального Комитета Крис Демирчян.
Марси Виноград является сторонником принятия резолюции о Геноциде армян. “Я не только являюсь сторонником этой резолюции, но я буду прикладывать все усилия, чтобы мои коллеги присоединились к поддерживающим резолюцию. История не может быть переписана в соответствии с геополитическими интересами. Переписывание истории и отрицание Геноцида не только оскорбляет память жертв преступления, но предполагает, что мы обречены на повторение подобных преступлений в будущем”,- заявила Марси Виноград. Кандидат также поддерживает предоставление американской гуманитарной помощи НКР и содействует праву народа НКР на самоопределение, сообщает Западное бюро Армянского Национального Комитета Америки (ANCA).