17 Սեպտեմբեր 2009 - 12:48 AMT
«Մոտակա շաբաթների ընթացքում լինելու են տարբեր ձեւաչափեր, ինքս եմ նախաձեռնելու ու մասնակցելու այս հարցի շուրջ քննարկումներին եւ որոշեցի այդ շարքն սկսել հենց այսօրինակ հանդիպումով: Անշուշտ, ձեզնից շատերի հետ մենք դեռեւս այլ քննարկումներում էլ կհանդիպենք, կարծում եմ ձեր հրապարակային գործունեության ընթացքում դուք էլի առիթներ կունենաք մոտեցումներ ներկայացնելու, իսկ այսօրվա հավաքը ես համարում եմ արդեն իսկ սկիզբ առած քաղաքական բանավեճի հետագա ծավալման համար բավականին հարմար ձեւաչափ»,- այսօր Երեւանում հայտնել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը` բացելով ՀՀ քաղաքական կուսակցությունների նախագահների հետ երրորդ թեմատիկ խորհրդակցությունը` «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ներկա փուլը» թեմայով:
Պետության ղեկավարը նշել է, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ համատեղ հայտարարության եւ նախաստորագրված արձանագրությունների հրապարակումից հետո սկսվել է մի գործընթաց, որն իսկապես դրական ու կարեւոր է` նկատի ունենալով հասարակական-քաղաքական քննարկումների այս փուլը:
«Այս օրերի ընթացքում ես մանրամասն ծանոթացել եմ հանրայնորեն հնչեցված ամենատարբեր կարծիքների, լսել եմ դրական, խրախուսող կոչեր, լսել եմ քննադատություն, այդ թվում խիստ քննադատություն, լսել եմ նաեւ մտահոգություններ: Անշուշտ ես էլ եմ տեսնում ռիսկեր, ես էլ ունեմ մտահոգություններ: Բայց որպեսզի մեր մտահոգությունները համադրելի լինեն, որպեսզի մենք ճիշտ գնահատենք ռիսկերը ու հասկանանք, որ անելիք ունենք, մենք պետք է կարողանանք նույն հարթության մեջ բերել մեր բոլոր դիտարկումները: Հրավիրելով Թուրքիայի նախագահին Հայաստան եւ նախաձեռնելով այս ողջ գործընթացը` ես նպատակ եմ հետապնդել բացել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հնարավորությունների պատուհանը Հայաստանի եւ Թուրքիայի համար, ցույց տալ, որ Ցեղասպանության արհավիրքով անցած ժողովուրդը, եւ Հայաստան երկիրը, որ կանգուն է եւ տեր է իր ժողովրդի ցավին, իրականում բավարար ուժ ունի առաջինը ձեռք մեկնելու եւ աշխարհի զարգացման ընթացքին հակընդդեմ շարժվելու անիմաստությունը մատնացույց անելու»,- նշել է Սարգսյանը:
Համառոտ ներկայացնելով իրադրությունը` Սերժ Սարգսյանը նկատել է, որ ներկա փուլը նախաստորագրված փաստաթղթերի քննարկման, ստորագրման եւ հնարավոր վավերացման փուլն է: Նա չի բացառել, որ փաստաթղթերի առանձին հատվածների վերաբերյալ որոշ մարդկանց համար բացատրություններն այդպես էլ համոզիչ չեն եղել, չնայած համոզված, որ համակողմանի ներկայացման ու անաչառ քննության դեպքում դա գրեթե անհնար է: Նախագահն առաջարկել է քննարկել, թե ինչ են տալիս կամ վերցնում այս փաստաթղթերը: «Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելը եւ սահմանների բացումը ես չեմ համարում ոչ նվազագույն ծրագիր եւ ոչ էլ առավելագույն ծրագիր: Ես այդ գործընթացների ավարտը դիտում եմ լոկ որպես մի նվազագույն միջավայրի ապահովում, որը հնարավորություն կտա թուրքերի հետ սկսել երկխոսություն: Մենք շատ խնդիրներ ունենք լուծելու Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարթությունում` տնտեսականից, քաղաքականից մինչեւ պատմական: Ես կարծում եմ, որ մենք խնդիրների լուծման ճանապարհով ենք գնում: Եթե որեւէ խնդրի լուծման համար մենք որեւէ դուռ ենք փակել, խնդրում եմ մատնացույց անել: Եկեք միասին հասկանանք այս խնդիրները: Եթե մենք իրոք ուզում ենք հարաբերությունները կարգավորել, ապա եկեք հասկանանք, թե ով ինչ է անելու եւ, ընդհանարպես, բոլորս միասին ինչ աշխատանք ենք անելու այդ ուղղությամբ»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը` ավելացնելով, որ դեռեւս որեւէ մեկը հրապարակայնորեն չի հայտարարել, որ ինքը որպես քաղաքական ուժ դեմ է թուրքերի հետ հարաբերությունները կարգավորելուն:
Նախագահի հանդիպումը քաղաքական կուսակցությունների առաջնորդների հետ փակ դռների ետեւում տեւել է մոտ հինգ ժամ: Հրավեր էին ստացել 64 քաղաքական ուժեր, ներկա էին 52-ը:

17 September 2009 - 12:48 AMT
“Within coming weeks discussions of the Armenian-Turkish protocols will start, and I will take part in them, so we have decided to launch consultations from the meeting with leaders of political parties of the country,” Armenian President Serzh Sargsyan said in Yerevan today, opening the meeting with party leaders. According to him, current consultations will lay the basis for further debate on the Armenian-Turkish relations.
Acording to the president, very important and positive phase, i.e. public and political discussions of the Protocols have started in the Armenian society since signing the agreement on normalization of Armenian-Turkish relations.
“In those days I have carefully examined all the proposals and views, including negative ones. I also have heard the concerns of the society. I also see the risks and have some concerns in regard to protocols.
However, we must understand how we run the risk and what we will get and what we intend to do.
Inviting the Turkey’s President to Armenia, I intended to start talks on the possibility to normalize relations and to make clear that people suffered from Genocid, has the strength and will to give a helping hand first and ready to follow the generally accepted international standards, ” Serzh Sargsyan said.
Serzh Sargsyan mentioned that the current phase is a phase of discussion and ratification of the Protocols, which presented in the public as the defeat of the Armenian foreign policy. He offered to discuss what these protocols can give to Armenia and what can Armenia lose.
” I do not think that the establishment of diplomatic relations with Turkey and opening of the border are the program-maximum or program- minimum.
I consider this process as providing a minimum platform to begin a dialogue with the Turks. We have a lot of problems with Turkey, which must be addressed: economic, political and historical. I think that we are on the way of solving the problems.
If we closed any door to solve the problem, you have to say about it. We need to understand all the gaps to be addressed together. If we really want to normalize relations with Turkey, let’s understand what everyone will do and what we must all do in this direction, ” Serzh Sargsyan said, adding that no political force has declared that it is against normalization of relations with Turkey so far.
The meeting between the president and leaders of political parties lasted about five hours behind closed doors. 64 political forces were invited , only 52 came.