17 Սեպտեմբեր 2009 - 13:06 AMT
Երեւանի Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայում կայացավ Softline ՏՏ ակադեմիայի բացումը «Կասպերսկու լաբորատորիայի» հետ համատեղ: Միջոցառմանը ներկա էին աշխարհի խոշոր հակավիրուսային ընկերություններից մեկի հիմնադիր եւ սեփականատեր Եվգենի Կասպերսկին, կրթական նախագծերի զարգացման Softline ընկերության փոխտնօրեն Անդրեյ Լարշինը եւ Հայաստանում Softline ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Կարապետյանը:
Հանդիսավոր բացման արարողությանը իր ելույթի ժամանակ Եվգենի Կասպերսկին նշեց, որ «Կասպերսկու լաբորատորիան» զբաղվում է ոչ միայն հակավիրուսային ծրագրերի մշակմամբ եւ դրանց սպասարկմամբ, այլ նաեւ կրթական ծրագրերով: Նա նշեց, որ ուսումնական ծրագրերի շրջանակներում, ընկերության մասնագետները սովորեցնելու են ինտերնետի ճիշտ օգտագործումը: Մասնավորապես ինչ կարելի է եւ ինչ չի կարել անել, ինչը անվտանգ է եւ ինչը ոչ:
Եվրոպական ակադեմիայի արտաքին կապերի պրորեկտոր եւ Softline ակադեմիայի համակարգող Քրիստինե Սարգսյանը հատուկ ընդգծեց, որ այս ակադեմիան միակն է ԱՊՀ երկրներում, սակայն Ռուսաստանում «Կասպերսկիու լաբորատորիան» ունի նմանատիպ կրթական հաստատությունների լայն ցանց:
Նա նաեւ նշեց, որ դասախոսները, որոնք կընտրվեն այդ կրթական ծրագրերի համար, կնախապատրաստվեն Մոսկվայի Softline գրասենյակում: Առաջին փուլում նախատեսվում է «Տեղեկատվական անվտանգություն» եւ «SQL սերվեր» դասընթացների դասավանդում` Հայաստանում այդ մասնագետների մեծ պահանջարկ կա:
Դասընթացների տեւողությունը կկազմի երկու շաբաթից երկու ամիս, կախված մասնագիտությունից, մեկ ուսման դասընթացի վարձը տատանվում է 150-300 դոլարի շրջանակներում: Դասընթացներին կարող են մասնակցել ոչ միայն ուսանողները, այլ նաեւ բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են խորացնել իրենց գիտելիքները այդ ոլորտում:
Հանդիսավոր բացման արարողությունից հետո Եվգենի Կասպերսկին ակադեմիայի դասախոսներին եւ ուսանողներին դասախոսություն կարդաց տեղեկատվական անվտանգության վերաբերյալ, որից հետո կայացավ քննարկում Հայաստանի տեղեկատվական անվտանգության մասին:

В Европейской региональной академии в Ереване состоялось открытие IT академии Softline совместно с «Лабораторией Касперского». На мероприятии присутствовали основатель и владелец одной из крупнейших антивирусных компаний в мире Евгений Касперский, заместитель директора компании Softline по развитию образовательных проектов Андрей Ларшин, а также генеральный директор компании Softline Армения Армен Карапетян.
Во время своей речи на торжественной церемонии открытия Евгений Касперский отметил, что «Лаборатория Касперского» занимается не только разработкой антивирусных программных продуктов, а также их сервисов, но и образовательными программами. Он отметил, что в рамках учебных программ, специалисты компании обучают правильному поведению в интернете. В частности, что можно делать, а что – нет, где безопасно, а где не очень, какие кнопки можно нажимать без опаски, а какие – только после тщательного обдумывания.
Проректор Европейской академии по внешним связям, а также координатор академии Softline Кристине Саркисян особо подчеркнула, что эта академия единственная в странах СНГ, но «Лаборатория Касперского» имеет широкую сеть подобных образовательных учреждений в России.
Она также отметила, что преподаватели, которые будут отобраны для ведения учебных программ в академии, пройдут подготовку в центральном офисе Softline в Москве. На первом этапе по ее словам планируется преподавание курсов «Информационная безопасность» и «SQL сервер» спрос на специалистов которых остро чувствуется в Армении.
Координатор также сообщила, что длительность преподавания курсов составляет от двух недель до двух месяцев в зависимости от специальности, а плата за обучение колеблется в пределах $150-300 за курс. Принять участие в обучении могут не только студенты, но все желающие углубить свои профессиональные знания.
После торжественной церемонии открытия, Евгений Касперский прочел лекцию на тему информационной безопасности студентам и преподавателям академии, после чего состоялось обсуждение по вопросу информационной безопасности в Армении.