«Վերադառնալ այն դրությանը, որն առկա էր նախքան Արձանագրությունները, անհնար է, ուստիեւ դրա կարիքն էլ չկա: Գործընթացն արդեն շարժվել է ելման կետից»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը: Նրա խոսքով, եթե հայ-թուրքական Արձանագրությունները ստորագրվեն, դրանք կդառնան Կարսի պայմանագրի շարունակությունը: «Կարսի պայմանագրում միայն մեկ կետ է գործում. Թուրքիայի եւ երեք կովկասյան հանրապետությունների` Հայաստանի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ սահմանների ճանաչումը: Ամենահետաքրքիրն այն է, որ այդ պայմանագիրը գործում է միայն Հայաստան-Թուրքիա ձեւաչափում: Առաջին հերթին Երեւանը պետք է չեղյալ ճանաչի Կարսի պայմանագիրը եւ միայն դրանից հետո շարունակի երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունները»,- հայտնել է Արման Մելիքյանը: Նա նաեւ նշել է, որ ոչ Ադրբեջանը, ոչ էլ Վրաստանը չեն ճանաչել Թուրքիայի հետ գոյություն ունեցող սահմանները եւ դրանով իսկ ինքնաբերաբար չեղյալ ճանաչել Կարսի պայմանագիրը: Հրաժարվելով Կարսի պայմանագրից` Բաքուն նույնպես հրաժարվեց Նախիջեւանից, քանի որ իրավաբանական տեսակետից այսօր այն չի մտնում Ադրբեջանի տարածքի մեջ:
«Միայն Հայաստանն է պայմանագրին Սուրբ գրքի պես ենթարկվում: Անգամ ինքը Թուրքիան չի ճանաչում այդ պայմանագիրը: Այն ամենը, ինչ երկրներն այժմ փորձում են իրականացնել Արձանագրությունների օգնությամբ, վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները, զարգացնել հարաբերությունները, Կարսի պայմանագրում արդեն կա»,- նկատել է Արման Մելիքյանը:
Նրա խոսքով, եթե հայկական կողմը չեղյալ չհայտարարի Կարսի պայմանագիրը եւ ստորագրի Արձանագրությունները նման ձեւաչափով, դրանով իսկ նա Թուրքիայի լիակատար ազդեցության ներքո կհայտնվի: «Ես մեր երկրի համար նման ճակատագիր չեմ ցանկանում: Մենք պետք է ճշտենք մեր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ եւ վերջապես ազատվենք «անցյալի ուրվականներից»,- ասել է Արման Մելիքյանը:

«Вернуться к тому состоянию, которое было до Протоколов невозможно и по-моему в этом нет нужды. Процесс уже сдвинулся с места», – сказал журналистам в Ереване экс-министр иностранных дел НКР Арман Меликян. По его словам, если армяно-турецкие Протоколы будут подписаны, то они станут продолжением Карского договора. «В Карском договоре действует лишь один пункт: это признание границ между Турцией и тремя закавказскими республиками: Арменией, Грузией и Азербайджаном. Самое интересное то, что этот договор действует лишь в формате Армения – Турция. В первую очередь, Ереван должен признать недействительным Карский договор и лишь потом продолжать переговоры по нормализации отношений между странами», – заявил Арман Меликян. Он также отметил, что ни Азербайджан, ни Грузия не признали существующие границы с Турцией и этим самым автоматически признали Карский договор недействительным. Отказавшись от Карского договора, Баку также отказался от Нахичевана, поскольку с юридической точки зрения сегодня он не входит в территорию Азербайджана.
«Лишь Армения следует этому договору как Библии. Даже сама Турция не признает этот договор. Все то, что сейчас страны пытаются реализовать с помощью Протоколов: восстановление дипломатических отношений, развитие отношений, в Карском договоре уже есть», – заметил Арман Меликян.
По его словам, если армянская сторона не признает недействительным Карский договор и подпишет Протоколы в таком формате, то этим она окажется под полным влиянием Турции. « Я не хочу такой судьбы для нашей страны. Мы должны уточнить наши отношения с Турцией и наконец-то освободиться от «призраков прошлого», – сказал Арман Меликян.