Մարտի 1-ի դեպքերի գլխավոր ճարտարապետը եւ կնքահայրը նախկին նախագահ Ռուբերտ Քոչարյանն է, ով պետք է հիմնական պատասխանատվությունը կրի անցյալ տարվա մարտյան դեպքերի համար: Այս մասին այսօրվա խորհրդարանական լսումների ժամանակ իր ելույթում հայտարարեց անկախ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը:
Ինչպես հայտարարեց պատգամավորը մարտի 1-ի դեպքերը ուսումնասիրող հանձնաժողովի բացթողումները ինքը դիտարկում է երեք տեսակետերից. ո՞վ է հանդիսանում մարտի 1-ի դեպքերի կնքահայրը, ո՞վ պետք է պատասխանատվություն կրի կատարվածի համար, եւ հարկավոր է դասեր քաղել կատարվածից, որպեսզի հետագայում բացառվի նմանատիպ դեպքերի կրկնությունը:
Վիկտոր Դալլաքյանն առաջարկեց երկրում անցկացնել սահմանադրական բարեփոխումներ, մտցնել խորհրդարանական ղեկավարման կարգ եւ կազմավորել 2 պալատանոց Ազգային ժողով: Նաեւ ստեղծել ավանդույթ, համաձայն որի Հայաստանի 3 նախագահները հանդես կգան ուղերձներով, որոնք հիմնված են երկրում հիմնական իրադարձություններին առընչվող հարցերի շուրջ համաձայնության վրա:

17 Сентябрь 2009 - 15:07 AMT
«Крестным отцом» и архитектором событий 1-го марта является экс-президент РА Роберт Кочарян, который должен нести основную ответственность за случившееся в марте прошлого года. Об этом в своем выступлении на сегодняшних парламентских слушаниях, посвященных докладу временной комиссии по изучению событий 1 марта 2008г., заявил независимый депутат парламента Армении Виктор Даллакян.
Как заявил депутат, недостатки представленного временной комиссией по изучению событий 1 марта доклада, он рассматривает с трех точек зрения – кто является крестным отцом всех событий 1 марта, кто будет нести ответственность за случившееся, и уроки произошедшего, чтобы исключить возможность их повторения в будущем.
Виктор Даллакян предложил провести в стране конституционные реформы, ввести парламентскую форму правления, сформировать 2-х палатное Национальное собрание и установить традицию, по которой все три президента Армении будут выступать с обращениями, основанных на консенсусе, во время основных событий в стране.