Հայաստանը վարում է բազմակողմանի եւ հանդուրժողական քաղաքականություն: Այս մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդատու, ԱՊՀ, հայրենակիցների, արտերկրում բնակվողների եւ միջազգային մարդասիրական համագործակցության
գործերով դաշնային գործակալության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը:
Մեկնաբանելով փորձագետների զանազան կարծիքներն այն մասին, որ Ռուսաստանը խանդով է վերաբերվում հայ – թուրքական հարաբերությունների զարգացմանը` Կրիվոպուսկովն ասաց, որ յուրաքանչյուր կարծիք գոյության իրավունք ունի եւ յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի դիտարկել տվյալ իրավիճակը իր դիրքից:
Այդուամենայնիվ նա նկատեց «Մի՞թե Ռուսաստանը մեզ առիթ է տվել մտածել, որ այն պատրաստ է բաց թողնել այդ դիրքը: Մի՞թե երկու երկրների պետական գործիչները առիթ են տվել ասելու, որ մենք հեռանում ենք իրարից»:
Վիկտոր Կրիվոպուսկովը նաեւ նշեց, որ հայ – ռուսական շահերը պատմականորեն չեն ենթարկվում շահադիտական գործունների: «Եթե դուք նկատել եք,
բոլոր պատերազմները, որոնք վարվել են տարածաշրջանի այս հատվածում ուղղված են եղել Ռուսաստանին տարածաշրջանից հեռացնելուն: Եթե մենք ոչինչ չանենք, ապա ոչ միայն Թուրքիան, այլեւ մյուս երկրները կցանկանան հեռացնել Մոսկվային այստեղից», – նշեց Կրիվոպուսկովը:

17 Сентябрь 2009 - 16:11 AMT
Армения придерживается многовекторной и комплементарной политики. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил советник Посольства Российской Федерации в Армения и руководитель Федерального агентства по делам СНГ, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество) Виктор Кривопусков.
Комментируя различные мнения экспертов о том, что Россия ревностно относится к развитию армяно-турецких отношений, Кривопусков сказал, что каждое мнение имеет право на существование, и что каждый имеет право рассматривать данную ситуацию со своих позиций.
При этом он все же заметил: “Разве Россия давала нам повод подумать, что она готова утратить эту позицию? Разве государственные деятели двух стран давали повод говорить, что мы отдаляемся друг от друга?”
Виктор Кривопусков также подчеркнул, что российско-армянские интересы исторически не подвержены коньюктуре. «Если вы заметили, все войны, которые велись в этой части региона, были направлены на вытеснение России. Если мы ничего не будем делать, то не только Турция, но и остальные страны захотят устранить отсюда Москву”, – отметил Кривопусков.