Սեպտեմբերի 16-ին Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Ավետ Ադոնցը հանդիպել է Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դե Դեկերի հետ: Ողջունելով դեսպանին` Սենատի նախագահը գոհունակություն հայտնեցերկկողմհարաբերությունների զարգացման տեմպերով: Զրուցակիցները դրական գնահատեցին երկու երկրների կողմից տնտեսական համագործակցության նպատակով ձեռնարկվող պարբերական քայլերը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին: Սենատի նախագահը ողջունեց հայ թուրքական հարաբերություններում արձանագրված առաջընթացը` բարձր գնահատելով Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունը: Արման դե Դեկերի խնդրանքով` դեսպան Ադոնցը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունների ներկա փուլը:
Հանդիպման ընթացքումքննարկվեցինառաջիկայում Արման դե Դեկերի Հայաստան կատարելիք այցելության նախապատրաստական աշխատանքները, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

17 Сентябрь 2009 - 16:31 AMT
Посол Армении в Бельгии Авет Адонц 16 сентября встретился с председателем Сената Бельгии Арманом де Декером. В ходе встречи председатель Сената выразил удовлетворение темпами развития армяно-бельгийских отношений. Собеседники положительно оценили регулярно предпринимающиеся шаги по развитию экономического сотрудничества между двумя странами.
В ходе беседы были также затронуты последние развития процесса нормализации армяно-турецких отношений. Арман де Декер приветствовал прогресс, зарегистрированный в армяно-турецких переговорах и высоко оценил «футбольную дипломатию» президента Армении. По просьбе председателя бельгийского Сената, Авет Адонц представил ему нынешний этап переговорного процесса по урегулированию карабахской проблемы.
В ходе встречи были обсуждены подготовительные работы к предстоящему визиту Армана де Декера в Армению, сообщает пресс-служба МИД РА.