17 Սեպտեմբեր 2009 - 16:36 AMT
Անկարան չի վավերացնի արձանագրությունները, մինչեւ Երեւանը եւ Բաքուն չստորագրեն համաձայնագիր Ղարաբաղի հարցով
Հայատանը երբեք պաշտոնապես չի հայտարարել, որ տարածքային պահանջներ ունի Թուրքիայի նկատմամբ, բայց պաշտոնական Երեւանը երբեք չի էլ պնդել, որ այդպիսիք չկան: Այս մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Հայ Դատ» գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: «Ստորագրելով հայ – թուրքական հարաբերությունները կարգավորող արձանագրությունները, մենք վտանգի տակ ենք դնում մեր վաղվա պահանջը: Բացի այդ, այս արձանագրություններով բավարարվում են Անկարայի բոլոր երեք պահանջները, որոնց նա փորձում էր հասնել դեռ 1991թ-ից», – նկատեց Կիրո Մանոյանը: Նա հավելեց, որ տվյալ փաստաթղթերը չեն հանդիսանում միջազգային համաձայնագրեր, որոնք երկու կողմերի խորհրդարանների կողմից վավերացման կարիք ունեն:
«Կարծում եմ, որ Հայաստանի իշխանությունները գնացին այսօրինակ քայլի, որպեսզի բարդեն ողջ պատասխանատվությունը խորհրդարանի վրա: Անկարան իր հերթին կօգտագործի այս հանգամանքը գործընթացի ձգձգման համար: Հենց այս պատճառով արձանագրություններում նշված չեն ստույգ ժամկետներ փաստաթղթերի վավերացման համար», – նշեց Կիրո Մանոյանը:
«Հայ դատ» գրասենյակի ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ արձանագրությունները չեն վավերացվի թուրքական խորհրդարանում այնքան ժամանակ, քանի դեռ Երեւանը եւ Բաքուն չեն ստորագրել հիմնարար սկզբունքներ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման ուղղությամբ: «Կարծում եմ, որ այս ողջ գործընթացը կձգվի մինչեւ տարվա վերջ, քանի որ Անկարայի համար կարեւոր է բուն գործընթացը: Թուրքիան կարող է ստորագրել արձանագրությունները, բայց ձգձգել դրանց վավերացումը», – նշեց Կիրո Մանոյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք պատահականություն է հանդիսանում այն, որ «Ճանապարհային քարտեզի» հրապարակումը տեղի ունեցավ ապրիլի 24-ից մեկ օր առաջ, իսկ վեցշաբաթյա ժամկետը, որը հատկացված է Հայաստանին եւ Թուրքիային ներքաղաքական խորհրդակցությունների համար, լրանում է հոկտեմբերի 13-ին` Կարսի պայմանագրի ստորագրման օրը, «Հայ դատ» գրասենյակի ղեկավարը նշեց, որ դա կարող է պատահականություն լինել նրանց համար, ովքեր վատ գիտեն թուրքական դիվանագիտությունը:

Armenia has never stated about its territorial claims against Turkey at the official level, but the official Yerevan has never stated that it has no claims, Giro Manoyan , head of the Hai Dat office told a news conference in Yerevan today.
“By signing protocols on normalization of the Armenian- Turkish relations, we endanger our tomorrow’s requirement. These protocols satisfy all three preconditions of Ankara, it sought to achieve since 1991, ” he said.
He added, that these documents are not international agreements that require ratification by the parliaments of the two countries.
“I suppose the Armenian authorities have made such a step to to impose a burden on country’s parliament. Ankara, in turn, will use this to postpone the process. That is why no specific dates for the ratification of these documents are fixed in the protocols,” Giro Manoyan stressed.
He expressed confidence that the Protocols will not be ratified by the Turkish parliament untill Yerevan and Baku sign the basic principles of the Nagorno-Karabakh conflict settlement.
“I think this process is delayed until the end of the year, since Ankara is interested in the process itself. Turkey may sign the Protocols, but to delay their ratification, ” Mr. Manoyan stressed.
Responding to a question, whether it was coincidence that the promulgation of the “road map” happened the day before the April 24, and six weeks for internal consultation in Armenia and Turkey will expire on October 13 – the day of signing the Treaty of Kars, the head of “Hay Dat” stressed that this two facts could seem accidental to those people who are unfamiliar with Turkish diplomacy.