17 Սեպտեմբեր 2009 - 16:36 AMT
Անկարան չի վավերացնի արձանագրությունները, մինչեւ Երեւանը եւ Բաքուն չստորագրեն համաձայնագիր Ղարաբաղի հարցով
Հայատանը երբեք պաշտոնապես չի հայտարարել, որ տարածքային պահանջներ ունի Թուրքիայի նկատմամբ, բայց պաշտոնական Երեւանը երբեք չի էլ պնդել, որ այդպիսիք չկան: Այս մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Հայ Դատ» գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: «Ստորագրելով հայ – թուրքական հարաբերությունները կարգավորող արձանագրությունները, մենք վտանգի տակ ենք դնում մեր վաղվա պահանջը: Բացի այդ, այս արձանագրություններով բավարարվում են Անկարայի բոլոր երեք պահանջները, որոնց նա փորձում էր հասնել դեռ 1991թ-ից», – նկատեց Կիրո Մանոյանը: Նա հավելեց, որ տվյալ փաստաթղթերը չեն հանդիսանում միջազգային համաձայնագրեր, որոնք երկու կողմերի խորհրդարանների կողմից վավերացման կարիք ունեն:
«Կարծում եմ, որ Հայաստանի իշխանությունները գնացին այսօրինակ քայլի, որպեսզի բարդեն ողջ պատասխանատվությունը խորհրդարանի վրա: Անկարան իր հերթին կօգտագործի այս հանգամանքը գործընթացի ձգձգման համար: Հենց այս պատճառով արձանագրություններում նշված չեն ստույգ ժամկետներ փաստաթղթերի վավերացման համար», – նշեց Կիրո Մանոյանը:
«Հայ դատ» գրասենյակի ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ արձանագրությունները չեն վավերացվի թուրքական խորհրդարանում այնքան ժամանակ, քանի դեռ Երեւանը եւ Բաքուն չեն ստորագրել հիմնարար սկզբունքներ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման ուղղությամբ: «Կարծում եմ, որ այս ողջ գործընթացը կձգվի մինչեւ տարվա վերջ, քանի որ Անկարայի համար կարեւոր է բուն գործընթացը: Թուրքիան կարող է ստորագրել արձանագրությունները, բայց ձգձգել դրանց վավերացումը», – նշեց Կիրո Մանոյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք պատահականություն է հանդիսանում այն, որ «Ճանապարհային քարտեզի» հրապարակումը տեղի ունեցավ ապրիլի 24-ից մեկ օր առաջ, իսկ վեցշաբաթյա ժամկետը, որը հատկացված է Հայաստանին եւ Թուրքիային ներքաղաքական խորհրդակցությունների համար, լրանում է հոկտեմբերի 13-ին` Կարսի պայմանագրի ստորագրման օրը, «Հայ դատ» գրասենյակի ղեկավարը նշեց, որ դա կարող է պատահականություն լինել նրանց համար, ովքեր վատ գիտեն թուրքական դիվանագիտությունը:

Армения никогда на официальном уровне не заявляла о территориальных претензиях в отношении Турции, но официальный Ереван никогда и не утверждал, что их нет. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава офиса «Ай Дат» Киро Маноян. “Подписав Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений, мы ставим под удар наше завтрашнее требование. Кроме того, этими Протоколами удовлетворяются все три предусловия Анкары, достичь которых она стремилась еще с 1991 года”,- заметил глава офиса «Ай Дат». Он добавил, что данные документы не являются международными соглашениями, нуждающимися в ратификации со стороны парламентов двух стран.
“Предполагаю, что власти Армении пошли на такой шаг, чтобы перекинуть всю ответственность на парламент страны. Анкара, в свою очередь, будет использовать это обстоятельство для затягивания процесса. Именно поэтому в Протоколах не отмечены конкретные сроки для ратификации данных документов”,- подчеркнул Киро Маноян.
Глава офиса “Ай Дат” выразил уверенность, что Протоколы не будут ратифицированы в турецком парламенте до тех пор, пока Ереван и Баку не подпишут основные принципы урегулирования нагорно-карабахского конфликта. “Мне кажется, что весь этот процесс затянется до конца года, поскольку Анкаре важен сам процесс. Турция может подписать Протоколы, но затянуть их ратификацию”, – подчеркнул Киро Маноян.
Отвечая на вопрос, является ли случайностью то, что обнародование “дорожной карты” произошло за день до 24 апреля, а шестинедельный срок, предназначенный для внутриполитических консультаций в Армении и Турции, истекает 13 октября – в день подписания Карского договора, глава “Ай Дат” отметил, что это может быть случайностью для тех, кто плохо знает турецкую дипломатию.