17 Սեպտեմբեր 2009 - 16:42 AMT
Այսօր սկսվել է Հայաստանում նորածինների շրջանում մահացության մակարդակի նվազեցմանն ուղղորդված նոր խոշորամասշտաբ նախագծի իրականացումը: Նախագիծն իրականացնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ եւ BirthLink ոչ կառավարական կազմակերպությունը:
Աշխարհում յուրաքանչյուր տարի ավելի քան 4 միլիոն մանուկ է մահանում կյանքի առաջին տարվա ընթացքում: Այս դեպքերի 98 տոկոսը բաժին է ընկնում զարգացող երկրներին. դրանց 65 տոկոսը տեղի է ունենում կյանքի առաջին ամսվա ընթացքում, որի երկու երրորդն` առաջին շաբաթվա, – դրա կեսից ավելին էլ` առաջին 24 ժամվա ընթացքում:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրական տվյալների համաձայն, Հայաստանում մանկական մահացության մակարդակը ավելի քան չորս անգամ գերազանցում է այնպիսի երկրների տվյալները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն – Մեծ Բրիտանիան:
Համապատասխան տեխնիկական հագեցածության, գիտելիքի առկայության – շարունակական մասնագիտական վերապատրաստման պարագայում մահացության այս դեպքերից շատերից կարելի է խուսափել:
Այս նախագիծը սկսելու մեր հիմնական գաղափարը գալիք հինգ տարիների ընթացքում նորածնային մահացության մակարդակի նվազեցումն է` համահունչ ՄԱԿ-ի Հազարամյակի զարգացման նպատակներին: Հայաստանի բուժհաստատությունների նորածնային բաժանմունքներին ամենաառաջնային սարքավորումների` հատկապես անմիջապես ծննդից հետո կենսաապահովմանն ուղղված սարքավորանքի տրամադրմամբ մենք հույս ունենք մեծացնել առողջական խնդիրներ ունեցող մանուկների կյանքի հավանականությունը: Սակայն այս նախագծի իրականացումն անհնար կլիներ առանց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցության – ֆինանսավորմանե,-նշել է BirthLink կազմակերպության հիմնադիր Քեթի Մելորը:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում մանուկների 40 տոկոսը ծնվում է Եր-անում, այս նախագիծն իրականացվում է մայրաքաղաքի տաս ծննդատներում, ինչպես նա-` նորածնային բաժանմունք ունեցող մանկական հիվանդանոցում: Այս հաստատություններին մասնավորապես տրամադրվել է թվով 101 սարք` ինկուբատորներ, շնչառության ապահովման համակարգեր, մոնիտորներ – առաջին անհրաժեշտության այլ սարքավորում:
Առաջիկայում նախատեսվում է վերասարքավորված հիվանդանոցների բուժանձնակազմի համար կազմակերպել դասընթացներ:

17 Сентябрь 2009 - 16:42 AMT
Сегодня началось осуществление нового крупномасштабного проекта, нацеленного на снижение уровня смертности среди новорожденных в Армении. Проект осуществляют компания ВиваСелл-МТС и НПО BirthLink.
В мире ежегодно в первый год жизни умирает более 4 миллионов детей. 98 процентов этих смертей регистрируется в развивающихся странах. При этом 65 процентов случаев происходит в течение первого месяца жизни; две трети которых – в первую неделю, и половина их – в течение первых 24 часов после рождения.
Согласно Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), уровень детской смертности в Армении в более чем четыре раза превышает аналогичные показатели таких стран как США и Соединенное Королевство.
“При наличии хорошего оборудования, знаний и при постоянной профессиональной переподготовке, можно предотвратить многие случаи смертности”, – отметил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
По словам основательницы BirthLink Кэти Меллор: «Основной целью данного проекта было снижение уровня неонатальной смертности в течение следующих пяти лет, согласно целей развития тысячелетия ООН. Обеспечивая базовое оборудование, особенно необходимое в первые минуты жизни, когда младенцы наиболее уязвимы, а также постоянно поддерживая неонатальные отделения в клиниках Армении, мы надеемся повлиять на данный процесс”.
Учитывая, что 40 процентов младенцев в Армении появляются на свет в Ереване, в рамках данного проекта помощь была оказана десяти родильным отделениям столицы, а также детской больнице, имеющей неонатальное отделение. В общей сложности больницам была передана 101 единица оборудования – инкубаторов, систем поддержки дыхания, мониторов, и прочей аппаратуры, необходимой для обеспечения надлежащего ухода за новорожденными.