Հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված անհանգստություն կա երկրի բոլոր կուսակցությունների մոտ: Բայց ամբողջ հարցը նրանում է, արժե՞ որ Հայաստանը շարունակի ներկա ճանապարհը, թե ոչ: Այս մասին Հայաստանի նախագահի եւ քաղաքական կուսակցությունների խորհրդակցությունից հետո լրագրողներին հայտնեց Ազգային դեմոկրատական միության ղեկավար Վազգեն Մանուկյանը:
«Կարծում եմ, որ մենք պետք է գնանք այս ճանապարհով», – նշեց նա եւ ընդգծեց, որ նախագահը լսեց բոլոր կուսակցությունների մոտեցումները, արտահայտեց իր կարծիքը եւ տվեց որոշակի հստակեցումներ: Վազգեն Մանուկյանը բացասական գնահատեց հանդիպմանը որոշ կուսակցությունների բացակայությունը: «Նման ձեւաչափի հանդիպումներն անհրաժեշտ են, եւ կուսակցությունները ոչինիչ չեն կորցնում մասնակցելով դրանց: Այսօր այստեղ ներկա էին նաեւ ուժեր, որոնք համաձայն չեն ոչնչի
հետ», – ասաց Վազգեն Մանուկյանը:
Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծեց, որ հայ – թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլը դա այն է, ինչը Հայաստանը պետք է աներ եւ փորձել է անել 90-ականների սկզբից: «Մենք այսօր ամբողջ աշխարհի առաջ հանդես ենք գալիս որպես մի երկիր, որն ունենալով բազմաթիվ խնդիրներ հարեւան երկրի հետ, փորձում է լուծել այդ խնդիրները: Եթե Թուրքիան կանգնեցնի կամ ձգձգի գործընթացը, մենք դրանից ոչինչ չենք կորցնի», – հայտարարեց Վազգեն Մանուկյանը:

В связи с процессом нормализации армяно-турецких отношений обеспокоенность есть у всех политических сил страны. Но весь вопрос заключается в том, стоит ли Армении продвигаться нынешним путем или нет. Об этом журналистам после завершения консультаций президента Армении с политическими силами страны заявил лидер Национально-демократического Союза Вазген Манукян.
“Мне кажется, что нам стоит идти этим путем»,- отметил он и подчеркнул, что президент Армении выслушал подходы всех партий, высказал свое мнение и дал определенные разъяснения. Вазген Манукян негативно расценил отсутствие на встрече некоторых политических сил. “Встречи подобного формата нужны, и партии ничего не теряют, участвуя в них. Сегодня здесь были даже силы, которые не согласны ни с чем”,- заметил Вазген Манукян.
В тоже время он подчеркнул, что нынешний этап армяно-турецких отношений это то, что следовало сделать и что пыталась сделать Армения, начиная с 90-ых гг. «Мы сегодня перед всем миром выступаем как страна, которая имея много проблем с соседней страной, пытается решить эти проблемы. Если Турция приостановит или будет затягивать процесс, мы от этого ничего не потеряем»,- заявил Вазген Манукян.