17 Սեպտեմբեր 2009 - 17:30 AMT
ՀՀ ղեկավարը կայցելի աշխարհի ամենախոշոր հայկական համայնքներ, որպեսզի իմանա նրանց կարծիքը հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատի անդամ, հայ-բրիտանական խորհրդարանական խմբի նախագահ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին: Հանրապետության նախագահի սեպտեմբերի 16-ի հրամանագրով հայ-բրիտանական հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման գործում ներդրած ծանրակշիռ անձնական ավանդի, ինչպես նաեւ բազմամյա անխոնջ եւ անձնվեր մարդասիրական գործունեության համար Քերոլայն Քոքսը պարգեւատրվել է Պատվո շքանշանով: «Այս պարգեւըհայժողովրդի շնորհակալությունն ու գնահատանքն էՁերգործունեությանը»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը եւ հավելել. «Մենք մշտապես ուրախ ենք հյուրընկալելու Ձեզ Հայաստանում եւ հպարտ, որ ունենք նման բարեկամ»,- հայտնել է Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը բարձրէգնահատել հայ ժողովրդի խնդիրներինկատմամբ բարոնուհի Քոքսիուշադրությունը, օժանդակությունն ու ջերմությունը, նրա ակտիվ գործունեությունը: Քերոլայն Քոքսիխոսքով` ցանկացած պարգեւ պատվաբեր է, բայց իր համար կրկնակի պատվաբեր է Հայաստանում նման բարձր պարգեւի արժանանալը: Նա ասել է, որ 69-րդ անգամ է Հայաստանում, եւ ամեն անգամվա իր այցն առանձնանում է նոր տպավորություններով, փոփոխություններով ու նոր առաջընթացով:
Նշելով, որ այսօրերին Հայաստանումամենաքննարկվող թեմանհայ-թուրքականհարաբերությունների կարգավորման գործընթացն է, եւ մոտակա օրերին Հայաստանում տեղի կունենան տարբեր ձեւաչափերով բազմաթիվ քննարկումներ, Հանրապետության նախագահն ասել է, որ առաջիկա շաբաթների ընթացքում կայցելի մի շարք հայաշատ գաղթօջախներ` լսելու Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների կարծիքը համազգային նշանակության այս խնդրի վերաբերյալ: Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված վերջին արձանագրությունները, շեշտել, որ բանակցությունները չեն պարունակում որեւէ նախապայման: «Սա շատ բարդ, ցավոտ, բայց միաժամանակ անհրաժեշտ գործընթաց է»,-ընդգծել է նա:
ՔերոլայնՔոքսըհետաքրքրվելէ նաեւԼեռնայինՂարաբաղիհիմնախնդրի կարգավորմանբանակցայինգործընթացի վերջինզարգացումներով, որոնցվերաբերյալ նախագահ Սարգսյանը հանգամանալի պարզաբանումներ է տվել, հաղորդում է պետության ղեկավարի մամլո ծառայությունը:

17 Сентябрь 2009 - 17:30 AMT
Глава РА посетит крупнейшие армянские общины мира, чтобы узнать их мнение по армяно-турецким отношениям
Президент Армении Серж Саргсян в Ереване встретился с членом Палаты Лордов Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, председателем парламентской группы дружбы Армения-Великобритания, баронессой Керолайн Кокс. Керолайн Кокс была награждена «Орденом Чести» за личный вклад в деле развития и укрепления армяно-британских отношений, а также за многолетнюю гуманитарную деятельность. “Эта награда – благодарность армянского народа за Вашу деятельность. Мы всегда рады принимать Вас в Армении и горды тем, что у нас есть такой друг”,- заявил Серж Саргсян.
Глава РА высоко оценил внимание, содействие Керолайн Кокс к проблемам армянского народа. В свою очередь баронесса Кокс отметила, что для нее вдвойне приятно удостоиться такой награды. Она отметила, что находится в Армении уже 69 раз.
Отметив, что в эти дни в Армении самой обсуждаемой темой является армяно-турецкие отношения, Серж Саргсян сообщил, что в течение ближайших недель он посетит ряд армянских общин мира, чтобы познакомиться с мнением армян Диаспоры по этому вопросу. В ходе встречи глава РА представил Керолайн Кокс положения Протоколов по нормализации армяно-турецких отношений, отметив, что переговоры не содержат предусловий. “Это очень сложный, болезненный, но одновременно необходимый процесс”,- заметил глава армянского государства. В рамках встречи Керолайн Кокс поинтересовалась последними развитиями процесса урегулирования карабахского конфликта, сообщает пресс-служба главы государства.
Председатель парламентской группы дружбы Армения-Великобритания, баронессой Керолайн Кокс встретилась также с министром ИД Армении Эдвардом Налбандяном.