17 Սեպտեմբեր 2009 - 18:11 AMT
ԱյսօրՀայաստանի խորհրդարանական արտահերթ նիստում 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի ՀՀ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի զեկույցի քննարկմանը «Ժառանգության» վարչության ղեկավար, պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը հայտարարեց, որ ՀՀ ղեկավարությունը մինչեւ հիմա դասեր չքաղեց մարտի 1 -ի ողբերգական իրադարձություններից` չգնաց երկխոսության ընդդիմության հետ:
Իր խոսքերն ապացուցելու համար, նա բերեց հետեւյալ փաստարկներրը ` մարտի 1-ի դեպքերից հետո ՀՀ իշխանությունները չընդունեցին «Ժառանգության» օրենսդրական նախաձեռնությունները, խորհրդարանի մեծամասնությունը զրկեց 4 պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից, պետական մարմինները կատարում էին իշխանությունների քաղաքական պատվերը:
Նա նաեւ պահանջեց պատասխանատվության կանչել ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ՀՀ նախկին ոստիկանության պետ Հայկ Հարությունյանին, ՀՀ անվտանգության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին, անվտանգության նախարարության շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին եւ բոլոր նրանց, ովքեր իրականացրեցին ներկայիս իշխանությունների քաղաքական պատվերը:

17 Сентябрь 2009 - 18:11 AMT
На сегодняшнем внеочередном заседании парламента Армении по обсуждению доклада временной комиссии НС РА в связи с событиями 1-го марта 2008 года глава правления партии “Наследие”, депутат Армен Мартиросян заявил, что руководство РА до сих пор не извлекло уроков из трагических событий 1-го марта, не пошло на диалог с оппозицией.
В качестве доказательства своих слов, он привел следующие факты: после событий 1 марта власти РА не приняли законодательные инициативы партии «Наследие», парламентское большинство лишило 4-х депутатов неприкосновенности, государственные органы исполняли политический заказ властей.
Он также потребовал призвать к ответственности за события 1 марта экс-президента Роберта Кочаряна, экс-начальника полиции Армении Айка Арутюняна, экс-министра обороны РА Микаела Арутюняна, начальника штаба министерства обороны Юрия Хачатурова, генерального прокурора Армении Агвана Овсепяна и всех тех, которые реализовали политический заказ нынешних властей.