Երեւանում 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննման ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողովն իր զեկույցում բավականին ներողամտորեն է վերաբերվել դատախազությանը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը : Նրա խոսքերով, անցած տարվա իրադարձությունների մասին իր զեկույցում հանձնաժողովը սկզբից մինչեւ վերջ պաշտպանում է դատախազությանը: «Հիմնականում հանձնաժողովի անդամները քննադատում են ոստիկանությանը, հատուկ քննչական ծառայության մասին նրանք պարզապես հիշատակում են, իսկ դատախազության մասին ընդհանրապես լռում են», – ասել է օմբուդսմենը: Նա նաեւ նշել է, որ զեկույցում հանձնաժողովը չի նշել քննիչների խախտումները, որպես օրինակ մատնանշելով Մյասնիկ Մալխասյանի սեփականության օտարման մասին քննիչի նամակը: Հարությունյանը նաեւ ընդգծել է, որ հանձնաժողովը զեկույցում կոշտ դիրքորոշմամբ հանդես չի եկել 10 մարդու մահվան առնչությամբ: «Զեկույցի գլխավոր թերությունն այն է, որ վերջինս զուրկ է որոշակիությունից», – ասել է իրավապաշտպանը:
Բացի զեկույցի բացասական կողմերից, Հարությունյանն ընդգծել է նաեւ դրական կողմերը, ասելով, որ վերջինում հիշատակվում են բոլոր կարեւոր փաստերը. զենքի առկայությունը, մարդկանց ծեծի ենթարկելը:
«Որոշ դրույթներում միակողմանի լինելով` զեկույցը բավականին օբյեկտիվ է», – նշել է Արմեն Հարությունյանը, ավելացնելով, որ հանձնաժողովի հաստատմամբ անցած տարվա իրադարձությունների հիմնական պատճառները կրում են համակարգային եւ ինստիտուցիոնալ բնույթ. իշխանության չափազանց կենտրոնացումը, հասարակությունում վերին շերտի առկայությունը: Այս ամենի իրական մեղավորը Հայաստանի իշխանություններն են, եւ այդ իրավիճակի առնչությամբ որոշում նույնպես նրանք պետք է կայացնեն:

In its repots, Interim Parliamentary Committee’s investigating March 1, 2008 incident adopted a condescending approach to Prosecutor’s Office, Ombudsman Armen Harutyunyan told a news conference in Yerevan. “Committee members mostly criticize police, making slight hints at special investigative service and keeping silent about Prosecutor’s Office,” he said. Committee, according to him, omitted to reveal investigators’ wrongdoings, particularly the letter on alienating Myasnik Malkhasyan. Onbudsman also stressed that document did not firmly criticize 10 individuals’ death. “Its principal disadvantage is that it contains no specific remark,” he said.
Touching upon the positive aspects, Harutyunyan said the document reflected all principal facts such as existence of weapons and cases of beating individuals.
“For all its partiality, the report contains certain clauses which are quite objective,” he said, adding that committee accounted for last year’s disorder by systemic and institutional factors, i.e. extreme centralization of power and selected social groups. Authorities are the chief culprit, and responsibility for making decision lies upon them, Ombudsman finds.