Երեւանում 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննման ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողովն իր զեկույցում բավականին ներողամտորեն է վերաբերվել դատախազությանը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը : Նրա խոսքերով, անցած տարվա իրադարձությունների մասին իր զեկույցում հանձնաժողովը սկզբից մինչեւ վերջ պաշտպանում է դատախազությանը: «Հիմնականում հանձնաժողովի անդամները քննադատում են ոստիկանությանը, հատուկ քննչական ծառայության մասին նրանք պարզապես հիշատակում են, իսկ դատախազության մասին ընդհանրապես լռում են», – ասել է օմբուդսմենը: Նա նաեւ նշել է, որ զեկույցում հանձնաժողովը չի նշել քննիչների խախտումները, որպես օրինակ մատնանշելով Մյասնիկ Մալխասյանի սեփականության օտարման մասին քննիչի նամակը: Հարությունյանը նաեւ ընդգծել է, որ հանձնաժողովը զեկույցում կոշտ դիրքորոշմամբ հանդես չի եկել 10 մարդու մահվան առնչությամբ: «Զեկույցի գլխավոր թերությունն այն է, որ վերջինս զուրկ է որոշակիությունից», – ասել է իրավապաշտպանը:
Բացի զեկույցի բացասական կողմերից, Հարությունյանն ընդգծել է նաեւ դրական կողմերը, ասելով, որ վերջինում հիշատակվում են բոլոր կարեւոր փաստերը. զենքի առկայությունը, մարդկանց ծեծի ենթարկելը:
«Որոշ դրույթներում միակողմանի լինելով` զեկույցը բավականին օբյեկտիվ է», – նշել է Արմեն Հարությունյանը, ավելացնելով, որ հանձնաժողովի հաստատմամբ անցած տարվա իրադարձությունների հիմնական պատճառները կրում են համակարգային եւ ինստիտուցիոնալ բնույթ. իշխանության չափազանց կենտրոնացումը, հասարակությունում վերին շերտի առկայությունը: Այս ամենի իրական մեղավորը Հայաստանի իշխանություններն են, եւ այդ իրավիճակի առնչությամբ որոշում նույնպես նրանք պետք է կայացնեն:

18 Сентябрь 2009 - 10:37 AMT
Временная парламентская комиссия по расследованию событий 1 марта 2008 года в Ереване в своем докладе довольно снисходительно отнеслась прокуратуре. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил омбудсмен Армении Армен Арутюнян. По его словам, в своем докладе о прошлогодних событиях комиссия с самого начала и до конца выгораживает прокуратуру. “ В основном члены комиссии критикуют полицию, о специальной следственной службе они всего лишь упоминают, а о прокуратуре вообще молчат ”, – сказал омбудсмен. Он также заметил, что в докладе комиссия не отметила нарушений следователей, отметив одно из них: письмо следователя об отчуждении собственности Мясника Малхасяна. Арутюнян также подчеркнул, что комиссия не выступила с жесткой позицией в докладе в связи с гибелью десяти человек. “Главный минус доклада в том, что он лишен конкретики”, – сказал правозащитник.
Кроме отрицательных сторон доклада, Арутюнян также выделил положительные стороны, сказав, что в нем были упомянуты все важные факты: наличие оружия, избиение людей, наличие оружия.
«Будучи односторонним в частных положениях, доклад довольно объективен”, – заметил Армен Арутюнян, добавив, что по утверждению комиссии основные причины прошлогодних событий системные и институциональные: чрезмерная централизация власти, избранная прослойка в обществе. Основным виновником всего этого являются армянские власти, и принятие решения относительно этой ситуации тоже лежит на властях.