18 Սեպտեմբեր 2009 - 11:05 AMT
«Մենք միշտ կողմ ենք եղել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը եւ ողջունում ենք Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունը հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալՀՀ քաղաքական ուժերի հետ հանդիպման կազմակերպման վերաբերյալ»,-այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ նշեց «Օրինաց երկրի» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը:
Մարգարյանի խոսքերով, լավ է երբ տարբեր հարթությունների վրա քննարկվեն Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հարցերը եւ եթե կան ինչ որ խնդիրներ, ապա դրանց դեմ պետք է ոչ թե պայքարել, այլ քննարկել:
«Կուսակցությունը կմասնակցի այդ հարցերի խորհրդարանական քննարկումներին: Ինչ վերաբերվում է Արձանագրությունների քննարկմանը, ապա ես ցանկանում եմ նշել, որ դեռ վաղ է խոսել դրա մասին, քանի որ կա բավական ժամանակ քննարկումների համար եւ այդ փաստաթղթերն այժմ ենթարկվում են լուրջ փորձաքննության»,- ընդգծեց «Օրինաց երկրի» ներկայացուցիչը, ավելացնելով, որ դժվար թե Արձանագրությունները ստորագրվեն միակողմանի կարգով:

18 Сентябрь 2009 - 11:05 AMT
“Мы всегда были за нормализацию армяно-турецких отношений и приветствуем инициативу президента Армении по организации встречи с политическими силами РА по поводу армяно-турецких Протоколов”, – на сегодняшнем брифинге в парламенте Армении отметил депутат от фракции “Оринац еркир” (ОЕ) Ованнес Маркарян.
По словам Маркаряна, очень хорошо, чтобы в разных плоскостях обсуждались вопросы открытия границы с Турцией и если есть какие- либо проблемы, то их надо обсуждать, а не бороться с ними.
«Партия примет участие в парламентских обсуждениях по этому вопросу. Что касается ратификации Протоколов, то хочу отметить, что еще рано говорить об этом, поскольку есть достаточно времени для обсуждения и эти документы сейчас подвергаются серьезной экспертизе”, – подчеркнул представитель ОЕ, добавив, что вряд ли Протоколы будут подписаны только одной из сторон.