18 Սեպտեմբեր 2009 - 13:24 AMT
Խորհրդարանի ժամանակավոր հանձնաժողովի հաշվետվության մեջ շոշափվում է 2008թ. մարտի մեկի դեպքերին զոհ գնացած 10 հոգու հարցը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանը` մեկնաբանելով զանազան կարծիքների առկայությունն այն մասին, որ զեկույցում չեն հիշատակվում տաս հոգու մահվան հանգամանքները: Նրա խոսքով, զեկույցում նշվում է, թե որտեղ եւ ինչ հանգամանքներում է մահ արձանագրվել: «Հանձնաժողովն իր տարակուսանքն է հայտնել հատուկ քննչական ծառայության աշխատանքի առնչությամբ, բայց նա կարող էր ավելի քննադատորեն մոտենալ այդ հարցին»,- ասել է Հայաստանի օմբուդսմենը` ավելացնելով, որ 105 հոգի չեն կարողացել լուծել ոչ միայն այդ, այլեւ մնացած հարցերի մեծ մասը: «Տաս հոգու մահվան հետ կապված հարցերը պետք է լուծեն հատուկ իրավապահ մարմինները: Հանձնաժողովը չի կարող լուծել այդ խնդիրը, քանի որ չի կարող փոխարինել ոչ հատուկ քննչական ծառայություններին, ոչ էլ դատախազությանը»,- նշել է Արմեն Հարությունյանը:
Նա նաեւ նկատել է, որ ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողովի հաշվետվության մեջ ճիշտ շեշտադրում է կատարվել, բայց կոնկրետություն չկա: «Եզրակացությունները ճիշտ են արվել, բայց աբստրակտ»,- նկատել է մարդու իրավունքների պաշտպանը: Նրա խոսքով, զեկույցում հիմնական բացասական պահերը կապված են ընդդիմության հետ, եթե նման բան չլիներ, զեկույցը դրանից միայն կշահեր:

The report of the temporary parliamentary commission address the issue of the 10 victims of the March of 2008 events, Armen Harutyunyan , the Ombudsman of Armenia told a press conference in Yerevan today, commenting on the opinion that the report did not mention the circumstances of ten people’s death.
According to him, the report noted, where and under what circumstances death occurred. ” Commission expressed its bewilderment for the work of the special investigation service, but it could be more critical,” the Ombudsman said, adding that 105 people were unable to solve not only this issue, but the majority of others.
“Special law enforcement authorities should deal with issues relating to the deaths of ten people. The Commission cannot solve this problem, because it cannot replace neither investigative service, nor the prosecutor’s office, ” Armen Harutyunyan said.
According to him, the report of the parliamentary commission made the correct accent, but no specifics. “Conclusions are made correctly, but in abstracto,” the human rights activist said. According to him, the main negative points of the report relate to opposition, without them the report will only benefit.