18 Սեպտեմբեր 2009 - 13:24 AMT
Խորհրդարանի ժամանակավոր հանձնաժողովի հաշվետվության մեջ շոշափվում է 2008թ. մարտի մեկի դեպքերին զոհ գնացած 10 հոգու հարցը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանը` մեկնաբանելով զանազան կարծիքների առկայությունն այն մասին, որ զեկույցում չեն հիշատակվում տաս հոգու մահվան հանգամանքները: Նրա խոսքով, զեկույցում նշվում է, թե որտեղ եւ ինչ հանգամանքներում է մահ արձանագրվել: «Հանձնաժողովն իր տարակուսանքն է հայտնել հատուկ քննչական ծառայության աշխատանքի առնչությամբ, բայց նա կարող էր ավելի քննադատորեն մոտենալ այդ հարցին»,- ասել է Հայաստանի օմբուդսմենը` ավելացնելով, որ 105 հոգի չեն կարողացել լուծել ոչ միայն այդ, այլեւ մնացած հարցերի մեծ մասը: «Տաս հոգու մահվան հետ կապված հարցերը պետք է լուծեն հատուկ իրավապահ մարմինները: Հանձնաժողովը չի կարող լուծել այդ խնդիրը, քանի որ չի կարող փոխարինել ոչ հատուկ քննչական ծառայություններին, ոչ էլ դատախազությանը»,- նշել է Արմեն Հարությունյանը:
Նա նաեւ նկատել է, որ ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողովի հաշվետվության մեջ ճիշտ շեշտադրում է կատարվել, բայց կոնկրետություն չկա: «Եզրակացությունները ճիշտ են արվել, բայց աբստրակտ»,- նկատել է մարդու իրավունքների պաշտպանը: Նրա խոսքով, զեկույցում հիմնական բացասական պահերը կապված են ընդդիմության հետ, եթե նման բան չլիներ, զեկույցը դրանից միայն կշահեր:

В отчете временной парламентской комиссии затрагивается вопрос о 10 жертвах событий первого марта 2008 года. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил омбудсмен Армении Армен Арутюнян, комментируя наличие различных мнений о том, что в отчете не упоминаются обстоятельства гибели десяти человек. По его словам, в отчете отмечено, где и при каких обстоятельствах наступила смерть. “Комиссия выразила свое недовольство относительно работы специальной следственной службы, но они могли бы более критично отнестись к этому вопросу”, – сказал правозащитник, добавив, что 105 человек не смогли решить не только этот вопрос, но и большинство остальных. “Вопросы, связанные с гибелью десяти человек должны решать специальные правоохранительные органы. Комиссия не может решить эту задачу, поскольку она не может заменить ни следственную службу, ни прокуратуру”, – отметил Армен Арутюнян.
Он также заметил, что в отчете временной парламентской комиссии сделан правильный акцент, но нет конкретики. “Выводы сделаны правильно, но абстрактно”, – заметил правозащитник. По его словам, основные негативные моменты в отчете связаны с оппозицией, если бы этого не было, то доклад от этого только бы выиграл.