Վերադարձի փառատոնի հանդիսավոր բացումը կկայանա Երեւանում սեպտեմբերի 22-ին` Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը: Փառատոնի շրջանակներում, որի փակումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-ին, արտասահմանում աշխատող հայազգի երաժիշտները հանդես կգան Հենդելի, Բրամսի, Բախի, Հարությունյանի, Խաչատուրյանի, Սարյանի, Միոյի,Ռավելի, Մոցարտի, Բեթհովենի եւ ուրիշ կոմպոզիտորների կատարումներով:
«Արդեն երրորդ տարին է, ինչ Երեւանում անց է կացվում դասական երաժշտության փառատոնը` Հայաստանի առաջին տիկնոջ Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանավորության ներքո: Իսկ այս տարի փառատոնի խաղացանկի լայն ֆորմատը թույլ տվեց հոկտեմբերի 6-ին անցկացնել «Հայաստան-Բուլղարիա երաժշտական կամուրջներ» համերգը, որին կներկայացվի երկու երկրների երաժշտությունը»,- ասաց Փառատոնի հիմնադիր, «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամի նախագահ Մարիամ Շահինյանը:
Փառատոնի համահիմնադիր Գարիկ Նազարյանը, իր հերթին ընդգծեց. «Ուրախությամբ նշում եմ, որ Փառատոնի համերգներին շատ երիտասարդներ են գալիս, եւ այն, որ Փառատոնը ակտիվ մասնակցում է երկրի մշակութային կյանքին, միաժամանակ հասնելով իր գլխավոր նպատակին` հայրենիք վերադարձնել հայազգի երաժիշտներին»:
«Ամեն տարի ես մեկ ամսով Երեւան եմ ժամանում, որպեսզի գտնվելով հայրենիքում, ուժ հավաքեմ Հայաստանից դուրս ապրելու համար: Իսկ Հայաստանում ապրելու համար չի բավականացնում ակտիվ մշակութային կյանքը, չնայած նրան, որ Վերադարձի փառատոնի կազմակերպիչները ինչ որ չափով փորձում են լրացնել այդ բացը»,-ասաց Միքայել Բալյանը (կլավեսին, Գերմանիա):
Աշխարհառչակ երգչուհի Ջուլիետ Գալստյանը (մեցցո-սոպրանո, Շվեյցարիա), նշեց. « Ամեն տարի ես գալիս եմ Հայաստան, որտեղ անպայման առողջության հետ խնդիրներ են ծագում, սակայն ժամանում եմ ուրախությամբ, եւ մեծ հաճույքով կմասնակցեմ փառատոնին, որի կազմակերպիչները աշխատում են պրոֆեսիոնալ շատ բարձր մակարդակով»:

Торжественное открытие третьего фестиваля “Возвращение” состоится 22 сентября в Ереване, в Доме камерной музыки имени Комитаса. В рамках Фестиваля, закрытие которого состоится 24 октября, музыканты армянского происхождения, работающие за рубежом, любителям классической музыки предоставят возможность наслаждаться своеобразными и профессиональными исполнениями произведений Генделя, Брамса, Баха, Арутюняна, Хачатуряна, Саряна, Мио, Равеля, Шопена, Моцарта, Бетховена и других композиторов.
“Уже третий год в Ереване проводится этот Фестиваль классической музыки, который проходит под высоким патронажем первой леди Армении, Риты Саргсян. А в этом году широкий формат репертуара фестиваля позволил провести 6-го октября концерт под названием “Армения-Болгария: музыкальные мосты”, на котором будет представлена музыка обеих стран”,- сказала учредитель Фестиваля, президент культурного Фонда “Галерея искусств” Мариам Шагинян.
Соучредитель фестиваля Гарик Назарян в свою очередь подчеркнул: ”С радостью могу отметить, что на концерты фестиваля ходит много молодежи, и Фестиваль принимает активное участие в музыкальной жизни страны, одновременно достигая и главной цели – возвращать музыкантов армянского происхождения на родину”.
“Я каждый год на месяц приезжаю в Ереван, чтобы, находясь на родине, накопить сил для проживания за приделами Армении. А для того, чтобы жить в Армении не хватает активной культурной жизни, хоть организаторы фестиваля “Возвращение” в какой-то мере и стараются восполнить эту нехватку”,- сказал Микаэл Балян (клавесин, Германия).
Всемирно известная вокалистка Джульетт Галстян (меццо-сопрано, Швейцария) отметила: “Я каждый год приезжаю в Ереван, где обязательно возникают проблемы со здоровьем, но, не смотря на это, приезжаю с радостью и в этом году с большим удовольствием принимаю участие в фестивале “Возвращение”, организаторы которого работают на очень высоком профессиональном уровне”.