«ՀՀ ԱԺ կառավարության ժամին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանելով իմ այն հարցին, թե արդյոք հնարավոր է փոփոխություններ մտցնել արձանագրություններում` ակնարկեց, որ խոսքը ոչ այդքան գնում է արձանագրությունների քննարկման մասին, որքան հայ հասարակության տեղեկատվածության մասին», – այսօրվա խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ նշեց խորհրդարանական ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանի խոսքերով միջազգային պայմանագրերի մասին Հայաստանի օրենքով, բանակցությունների փուլը չի ավարտվում այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի ստորագրվել փաստաթուղթը: «Սա նշանակում է, որ պնդումներն այն մասին, թե բանակցությունները թուրքական կողմի հետ ավարտվել են չեն համապատասխանում իրականությանը: Եւ կան նման բազում օրինակներ, երբ կողմերը նախապես ստորագրել են արձանագրություն կամ համաձայնագիր, իսկ հետագայում փոփոխել են եւ կրկին քննարկել են այդ փաստաթղթերը», – նշեց Հովհաննիսյանը:
Խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ օրենքի տեսանկյունից կա հնարավորություն փոփոխություններ մտցնել արձանագրությունների մեջ եւ Հանրապետության նախագահը երեկ քաղաքական ուժերի ղեկավարների հետ կայացած խորհրդակցության ժամանակ չբացառեց այդ հնարավորությունը: «Եւ մենք շարունակելու ենք մեր պայքարը այս ուղղությամբ», – նշեց Հովհաննիսյանը:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե Դաշնակցությունը արձանագրությունների քննարկման խորհրդարանական լսումներին ինչպիսի դիրք է զբաղեցնելու, Հովհաննիսյանն ասաց, որ խորհրդարանական քննարկումներին իրենց կուսակցությունը ակտիվ մասնակցություն է ունենալու: «Ինչ վերաբերում է վավերացմանը, ապա ուզում եմ նշել, որ եթե փաստաթղթերում փոփոխություններ չմտցվեն, ապա մենք միանշանակ դեմ ենք քվեարկելու, եւ անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի այդ արձանագրությունները չվավերացվեն», – հավաստիացրեց Վահան Հովհաննիսյանը:

“During the “government hour ” in the RA National Assembly, RA foreign minister Edward Nalbandian answering my question about possible changes in the Armenian-Turkish protocols, hinted that it was not a matter of discussing the Protocols, but rather of informing the Armenian public,” Vahan Hovhannisyan, head of the ARF Dashnaktsutyun parliamentary faction, told today’s briefing in the Armenian parliament.
According to Vahan Hovhannisyan, in accordance with the RA law on international treaties negotiation phase lasts until the document is signed. “This means that negotiations with the Turkish side has already allegedly finished, do not correspond to reality. There are many examples when the parties having previously signed the protocol or treaty, then made changes and again discussed these documents, ” Mr. Hovannisyan said.
The head of the ARF parliamentary faction stressed that according to the law it is possible to modify the Protocols and the President of Armenia at yesterday’s conference did not rule this possibility. “We will continue our struggle in that direction,” Mr. Hovannisyan said.
Asked about whether the Faction participate in parliamentary discussions of protocols, and what will the faction’s position if portocols are ratified, he said that their party will active participate in the parliamentary debate. “With regard to ratification, I should note that if the documents are not amended, then we will certainly vote against them and will do everything to ensure these protocols not to be ratified,” Mr. Vahan Hovhannisyan assured.