Մատենադարանի մոտ անցնում է Հայ ազգային կոնգրեսի կողմնակիցների հանրահավաքը, որը հավաքեց մոտ 3 հազար մարդ: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.NET-ի թղթակիցը, հանրահավաքում մասնակցում է Ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Ստեփան ԴեմիրՃյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը, վերջերս համաներման ենթարկված գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ Գագիկ Ջհանգիրյանը:
Հանրահավաքը բացեց ԱԿ վարչության նախագահ Արարատ Զուրաբյանը, որը հայտարարեց, որ իրենց հետ հանրահավաքին պետք է մասնակցեր վերջերս ընդհատակից դուրս եկած եւ քննության տակ գտնվող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը, որին բառացիորեն վերջին պահին կանչեցին հարցաքննության Հատուկ Քնչական ծառայություն:
Հանրահավաքի կազմակերպիչները սկզբից անդրադարձան հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցին, եւ նշեցին, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը աջակցություն է ստանում Արեւմուտքից Թուրքիայն հետ հարաբերությունները բարելավվման հարցում իր զիջումների դիմաց:
Նրանք նշեցին, որ իրադարձությունների նման զարգացումը հղի է երկրում բռնապետության ամրապնդմամբ, եթե այդ գործընթացը ժամանակին չկասեցվի:
Հանրահավաքի վերջում, կազմակերպիչները մտադիր են գլխավորել ավանդական դարձած ընդդիմադրության կողմնակիցների երթը մայրաքաղաքի գլխավոր պողոտայով, որը կավարտվի Հյուսիսային պողոտայում:

В Ереване у Института древних рукописей “Матенадаран” проходит митинг сторонников Армянского национального конгресса, который собрал около 3 тысяч человек. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net, в митинге принимает участие лидер Народной партии Армении Степан Демирчян, председатель партии «Республика» Арам Саркисян, амнистированный недавно экс-заместитель генпрокурора Гагик Джангирян.
Митинг открыл председатель Правления АОД Арарат Зурабян, сообщивший, что вместе с ними на митинге должен был присутствовать вышедший недавно из подполья и находящийся под следствием депутат НС РА Хачатур Сукиасян, которого буквально в последний момент вызвали в Специальную следственную службу для допроса.
Организаторы митинга с самого начала обратились к вопросу нормализации армяно-турецких отношений, и отметили, что президент Армении Серж Саргсян получает поддержку Запада взамен своих уступок в вопросе сближения с Турцией. Выступающие отметили, что подобное развитие событий чревато дальнейшим укреплением в стране тирании, если этот процесс внутри страны вовремя не остановить.
По завершении митинга, организаторы намерены возглавить ставшее традиционным шествие сторонников оппозиции по главному проспекту столицы, которое завершится на Северном проспекте.