18 Սեպտեմբեր 2009 - 16:07 AMT
Մյասնիկ Մալխասյան. Մեզ անօրինական կերպով զրկել են մանդատից եւ մենք մտադիր ենք Եվրոպական դատարան դիմել
«Խորհրդարանական հանձնաժողովը, որը պետք է պարզեր մարտի 1-2-ի դեպքերի ժամանակ զոհված մարդկանց մահվան հանգամանքներն ու մեղավորներին, դրա փոխարեն իր զեկույցում փորձ է արել կոծկելու այդ հանցագործությունը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Հայ ազգային կոնգրեսի կողմնակիցների ցույցին մասնակցող եւ օրորս պատգամավորական մանդատից զրկված Մյասնիկ Մալխասյանը:
Մալխասյանը նշել է, որ ժամանակավոր հանձնաժողովը ոչ մի նոր ու համոզիչ բան չի հաղորդել, չի գտել մեղավորներին, իսկ բանտերում անմեղ մարդիկ են հայտնվել:
Պատասխանելով պատգամավորական մանդատից զրկվելուն հաջորդող քայլերի մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` Մալխասյանը հաղորդել է, որ ինքն ու իր համախոհները կանխամտածված չէին հանձնել մանդատները նախքան Հայաստանի ԿԸՀ որոշումը: «Այժմ մենք ունենք այն փաստը, որ մեզ անօրինական կերպով զրկելով մանդատներից, նրանք հանցագործություն են կատարել, եւ մենք մտադիր ենք մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան դիմել, որպեսզի վերականգնենք մեր լիակատար իրավունքները»,- հայտնել է Մալխասյանը:

“The parliamentary commission, which had to reveal the circumstances and perpetrators of the death of people during the March 1-2 events, instead, made an attempt in their report to conceal the crime,” Myasnik Malhasyan , participant of the rally of supporters of Armenian National Congress and recently deprived of his deputy mandate, told a PanARMENIAN.Net reporter.
Myasnik Malkhasyan noted that the temporary committee has not reported anything new and convincing, has not found guilty, and innocent people appeared in prison.
Answering a PanARMENIAN.Net reporter’s question about his next steps after the
forfeiture of his parliamentary mandate, Myasnik Malkhasyan said that he and his colleagues deliberately did not pass mandates until the decision of the CEC of Armenia.
“Now we have the fact that illegally depriving us of mandates, they committed a crime, and we intend to apply to the European Court of Human Rights, to restore our trampled rights,” Myasnik Malkhasyan said.