18 Սեպտեմբեր 2009 - 16:07 AMT
Մյասնիկ Մալխասյան. Մեզ անօրինական կերպով զրկել են մանդատից եւ մենք մտադիր ենք Եվրոպական դատարան դիմել
«Խորհրդարանական հանձնաժողովը, որը պետք է պարզեր մարտի 1-2-ի դեպքերի ժամանակ զոհված մարդկանց մահվան հանգամանքներն ու մեղավորներին, դրա փոխարեն իր զեկույցում փորձ է արել կոծկելու այդ հանցագործությունը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Հայ ազգային կոնգրեսի կողմնակիցների ցույցին մասնակցող եւ օրորս պատգամավորական մանդատից զրկված Մյասնիկ Մալխասյանը:
Մալխասյանը նշել է, որ ժամանակավոր հանձնաժողովը ոչ մի նոր ու համոզիչ բան չի հաղորդել, չի գտել մեղավորներին, իսկ բանտերում անմեղ մարդիկ են հայտնվել:
Պատասխանելով պատգամավորական մանդատից զրկվելուն հաջորդող քայլերի մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` Մալխասյանը հաղորդել է, որ ինքն ու իր համախոհները կանխամտածված չէին հանձնել մանդատները նախքան Հայաստանի ԿԸՀ որոշումը: «Այժմ մենք ունենք այն փաստը, որ մեզ անօրինական կերպով զրկելով մանդատներից, նրանք հանցագործություն են կատարել, եւ մենք մտադիր ենք մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան դիմել, որպեսզի վերականգնենք մեր լիակատար իրավունքները»,- հայտնել է Մալխասյանը:

«Парламентская комиссия, которая должна была выяснить обстоятельства и виновных в гибели людей во время событий 1-2 марта, вместо этого в своем докладе сделала попытку скрыть это преступление», – заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net участвующий в митинге сторонников Армянского национального конгресса и лишенный на днях депутатского мандата Мясник Малхасян.
Малхасян отметил, что временная комиссия ничего нового и убедительного не сообщила, не нашла виновных, а в тюрьмах оказались невинные.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о последующих шагах после лишения его депутатского мандата, Малхасян сообщил, что он и его соратники преднамеренно не сдали мандаты до решения ЦИК Армении. «Теперь у нас есть факт, что лишая нас незаконно мандатров, они совершили преступление, и мы намерены подать в Европейский суд по правам человека, чтобы восстановить свои попранные права»,- заявил Малхасян.