18 Սեպտեմբեր 2009 - 17:05 AMT
«Մենք բարձր ենք գնահատում Երեւանում 2008թ-ի մարտի 1 լույս երկուսի գիշերի իրադարձություններն ուսումնասիրող խարհրդարանական ժամանակավոր հանձնաժողովի քրտնաջան աշխատանքը, քանի որ նրանք իսկապես մեծ աշխատանք են կատարել», – այսօրվա խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ նշեց «Բարգավաճ Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքերով Հայաստանում կարող են գտնվել քաղաքական կամ հասարակական կազմակերպություններ, որոնք համաձայն չեն լինի ժամանակավոր հանձնաժողովի զեկույցի եզրակացությունների հետ եւ հնարավոր է, որ սկսեն իրենց սեփական հետաքննությունները այս հարցի կապակցությամբ: «Սա միանգամայն բնականոն ձգտում է եւ հանդես է գալիս ժողովրդավարական հասարակության շրջանակներում», – նշեց Սաֆարյանը
Սաֆարյանը նաեւ հաղորդեց, որ կուսակցությունը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ, որով առաջարկ է արվել տպագրել զեկույցը առնվազն 1000 օրինակով եւ տարածել դրանք կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների եւ ուսումնական հաստատությունների շրջանակներում: «Այս կերպ բոլորը հնարավորություն
կունենան օգտագործել այս զեկույցը որպես համապարփակ եւ օբյեկտիվ աղբյուր` հետագա հետաքննության համար», – եզրափակեց իր ելույթը Արամ Սաֆարյանը:

“Мы высоко ценим кропотливый труд временной парламентской комиссии по изучению событий, имевших место в городе Ереване 1-2 марта 2008 года, и выявлению их причин, поскольку они действительно выполнили огромную работу”, – на сегодняшнем брифинге в парламенте Армении отметил секретарь парламентской фракции партии “Процветающая Армения” Арам Сафарян.
По словам Сафаряна, в Армении могут найтись политические или общественные организации, которые не будут согласны с выводами доклада временной комиссии и, возможно, начнут свои собственные расследования по этому вопросу. “Это вполне нормальное стремление и умещается в рамки демократического общества”, – отметил Сафарян.
Сафарян также сообщил, что партия выступила с предложением опубликовать доклад тиражом не менее одной тысячи экземпляров и распространить его среди всех партий, общественных организацией и учебных заведений. “Таким образом, все будут иметь возможность воспользоваться этим докладом в качестве всеобъемлющего и объективного источника для последующего расследования”, – подвел итог своему выступлению Арам Сафарян.