«Հայ – թուրքական հարաբերություններում արդեն ամեն ինչ պարզ է: Մինչեւ չլուծվի Ղարաբաղի հարցը, հայ – թուրքական հարաբերություններում առաջընթաց չի լինի», – հայտարարեց Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը` ելույթ ունենալով այսօր ընդդիմության հանրահավաքին:
Նա նշեց, որ այսօր ամենագլխավորն է դարձել այն հարցի քննարկումը, թե կգնա՞ արդյոք Սերժ Սարգսյանը ֆուտբոլային հանդիպմանը, թե ոչ: «Կարծես թե ուրիշ հարցեր քննարկման համար այլեւս չեն մնացել», – նշեց ՀԱԿ առաջնորդը: Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նաեւ նշեց, որ Սերժ Սարգսյանն արդեն արել է բոլոր հնարավոր սխալները, որոնք կարելի եր անել հայ – թուրքական հարաբերությունները կարգավորելիս եւ կայցելի նա ֆուտբոլային հանդիպմանը թե ոչ, արդեն ոչինչ չի շտկի:
«Սկզբում Սարգսյանը հայտարարեց, որ նա չի գնա ֆուտբոլային հանդիպմանը, եթե հայ – թուրքական սահմանը բաց չլինի: Հետո նա հայտարարեց, որ կգնա, եթե երկրկները գտնվեն սահմանների բացման նախաշեմին: Սա նշանակում է, որ որոշումն այն մասին, որ նա կգնա խաղին արդեն կայացրած է», – ասաց Տեր – Պետրոսյանը:
Նա նաեւ մեկնաբանեց շրջանառվող այն լուրերը, համաձայն որոնց «Սարգսյանը նեղացած է Թուրքիայի նախագահից, քանի որ նա չի կատարել իր խոստումը եւ չի բացել հայ – թուրքական սահմանը: Մեղավոր է ոչ թե նա, ով խաբել է, այլ նա, ով թույլ է տվել խաբել իրեն», – հայտարարեց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
ՀԱԿ-ի առաջնորդը նաեւ նշեց, որ «Ճանապարհային քարտեզը», որն առաջարկվել էր ապրիլի 22-ին, դա նույն արձանագրություններն են, որոնք հրապարակվել են օգոստոսի 31-ին: «Եթե նույնիսկ Սերժ Սարգսյանը զոհի Հայոց ցեղասպանությունը, հայ – թուրքական արձանագրությունները չեն վավերացվի, մինչեւ չլուծվի Ղարաբաղի հարցը»,- ասաց ՀԱԿ-ի առաջնորդը:

18 Сентябрь 2009 - 17:37 AMT
«В армяно-турецких отношениях все уже ясно. Пока не будет решен карабахский вопрос, в армяно-турецких отношениях прогресса не будет»,- заявил лидер Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян, выступая сегодня митинге оппозиции.
Он отметил, что сегодня самым главным вопросом стало обсуждение вопроса – поедет Серж Саргсян в Турцию на футбольный матч или нет. «Как будто других вопросов для обсуждений больше не осталось”, – подчеркнул лидер АНК. Левон Тер-Петросян также указал, что Саргсян уже сделал все возможные ошибки в нормализации армяно-турецких отношений, и состоится ли его поездка на футбольный матч или нет, уже ничего не исправит. «Сначала Саргсян заявил, что он не поедет на футбольный матч, если армяно-турецкая граница не будет открыта. Потом он заявил, что поедет, если страны будут находиться в преддверии открытия границ. Это значит, что решение о том, что он поедет на игру, уже принято”,- сказал Тер-Петросян.
Он также прокомментировал слухи о том, что «Саргсян обижен на президента Турции, потому что тот не выполнил своего обещания» и не открыл армяно-турецкую границу. «Виновен не тот кто обманул, а тот кто позволил себя обмануть», – заявил Левон Тер- Петросян.
Лидер АНК также отметил, что «дорожная карта», предложенная 22 апреля, – это те же самые Протоколы, которые были опубликованы 31 августа. «Если даже Серж Саргсян пожертвует Геноцидом армян, армяно-турецкие протоколы не будут ратифицированы, пока не будет решен карабахский вопрос», сказал лидер АНК.