21 Սեպտեմբեր 2009 - 07:14 AMT
Այսօր Հայաստանը նշում է անկախության հռչակման 18-րդ տարեդարձը: Ըստ ավանդության այդ օրը պետության ղեկավարները, քաղաքական կուսակցությունների եւ հանրության ներկայացուցիչներն այցելել են Եռաբլուր պանթեոն, որտեղ ծաղկեպսակներ են դրել ղարաբաղյան պատերազմի զոհված հերոսների հուշարձանին:
Այս առնչությամբ երկրում ընթանում են հանդիսավոր միջոցառումներ, տոնական համերգներ, ցուցահանդեսներ: Տոնական օրը կավարտվի հրավառությամբ Հանրապետության հրապարակում:
Հայաստանի անկախության մաիսն հռչակագիրն ընդունվեց 1990թ. օգոստոսի 23-ին` Հայաստանի Հանրապետության գերագույն Խորհրդի առաջին նստաշրջանում: Հռչակագրով հռչակվեց անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը: Գերագույն Խորհրդի հրամանագրով 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին անցկացվեց հանրաքվե ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու մասին: Ձայնի իրավունք ունեցող քաղաքացիների 94.99 տոկոսը «կողմ» քվեարկեց անկախությանը: Սեպտեմբերի 23-ին Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ պետություն:

21 September 2009 - 07:14 AMT
Today, Armenia celebrates 18th anniversary of independence declaration. Traditionally, RA political parties and communities representatives visited Yerablur Pantheon to lay wreaths at the memorial of Karabakh war victims.
The anniversary will be marked by celebratory events, concerts and exhibitions to be completed by fireworks at Republic Square.
Declaration of Independence was adopted by Supreme Council of the Armenian Soviet Socialist Republic on August 23, 1990. The Armenian SSR was renamed the Republic of Armenia- a self-governing state, endowed with the supremacy of state authority, independence, sovereignty, and plenipotentiary power.
By the decree of RA Supreme Council, on September 21, 1991, the population of Armenia participated in the Referendum on Independence, voting almost unanimously (94,99%) in favor of having a free, independent, and sovereign State.
On September 23, 1991, having the full support of the people, the Supreme Council officially declared the Republic of Armenia as an Independent State.