21 Սեպտեմբեր 2009 - 07:14 AMT
Այսօր Հայաստանը նշում է անկախության հռչակման 18-րդ տարեդարձը: Ըստ ավանդության այդ օրը պետության ղեկավարները, քաղաքական կուսակցությունների եւ հանրության ներկայացուցիչներն այցելել են Եռաբլուր պանթեոն, որտեղ ծաղկեպսակներ են դրել ղարաբաղյան պատերազմի զոհված հերոսների հուշարձանին:
Այս առնչությամբ երկրում ընթանում են հանդիսավոր միջոցառումներ, տոնական համերգներ, ցուցահանդեսներ: Տոնական օրը կավարտվի հրավառությամբ Հանրապետության հրապարակում:
Հայաստանի անկախության մաիսն հռչակագիրն ընդունվեց 1990թ. օգոստոսի 23-ին` Հայաստանի Հանրապետության գերագույն Խորհրդի առաջին նստաշրջանում: Հռչակագրով հռչակվեց անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը: Գերագույն Խորհրդի հրամանագրով 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին անցկացվեց հանրաքվե ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու մասին: Ձայնի իրավունք ունեցող քաղաքացիների 94.99 տոկոսը «կողմ» քվեարկեց անկախությանը: Սեպտեմբերի 23-ին Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ պետություն:

21 Сентябрь 2009 - 07:14 AMT
Сегодня Армения отмечает 18-ю годовщину провозглашения независимости. По традиции в этот день руководители государства, представители политических партий и общественности страны посетили Пантеон “Ераблур”, где возложили венки к мемориалу погибших героев карабахской войны.
В связи со знаменательной датой по всей стране проходят торжественные мероприятия, праздничные концерты, выставки. Праздничный день завершится салютом на площади “Республика”.
Декларация о независимости Армении была принята на первой сессии Верховного Совета Республики Армении (ВС РА) 23 августа 1990 года. Декларацией была упразднена Армянская Советская Социалистическая Республика и провозглашена независимая Республика Армения.
Постановлением Верховного Совета Армении 21 сентября 1991 года был проведен референдум о выходе из состава СССР. 94,99% граждан, обладающих правом голоса проголосовали «за» независимость. 23 сентября ВС провозгласил Армению независимым государством.