Երեւանի նախաձեռնությունը` Թուրքիայի նախագահին հրավիրել Հայաստան եւ բանակցային գործընթաց սկսել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման եւ Թուրքիայի հետ սահմանի բացման նպատակով, ոչ թե կոնկրետ ծրագիր է, այլ ավելի շուտ, փորձ ստեղծել հարաբերականորեն տանելի մի մթնոլորտ, որի դեպքում 21-րդ հնարավոր կլինի երկխոսությունը հարեւան երկրների միջեւ: Այդ մասին «Վեստի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Նման փորձեր նախկինում եւս եղել են: Եվ առաջին նախագահը, եւ երկրորդ նախագահը նախաձեռնել են դա: Եղել է նաեւ նախաձեռնություն թուրքական կողմից, սակայն այդ գործընթացները փակուղի են մտել: Այժմ էլ 100-տոկոսանոց երաշխիք չկա, որ հայ-թուրքական գործընթացը չի ձախողվի»,-ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նա հավելել է, որ հիանալի հասկանում է, որ եւ Հայաստանում, եւ Թուրքիայում կան ուժեր, որոնք ցանկանում են տապալել գործընթացը: «Ի դեպ, նման ուժեր կան նաեւ երրորդ երկրներում: Սակայն, ի տարբերություն նախորդ գործընթացների, ես գտնում եմ, որ այս գործընթացը մեկ բանով տարբերվում է` սա ամենահրապարակային ու բաց գործընթացն է, որ երբեւէ եղել է թուրքերի հետ»,-ասել է նախագահը:
Ըստ նրա, Հայաստանի ու Թուրքիայի հանրությունների միջեւ կա դիմակայություն, թշնամանք, մեծ անվստահություն եւ այս ամենը մտացածին չէ: «Այս ամենն Հայաստանի պատմության այն սարսափելի էջի հետեւանքն է, որն իրագործվեց Օսմանյան կայսրությունում` Ցեղասպանության հետեւանքն է: Եվ եթե մեզ երբեւէ հաջողվի կարգավորել հարաբերությունները, ապա դրա համար հարկավոր կլինի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Թուրքիայի ղեկավարների քաղաքական կամքը, սակայն անհրաժեշտ է նաեւ մեր հանրությանն ընդգրկել այդ գործընթացում: Մեր հանրությունները պետք է իմանան նման կարգավորման մանրամասների մասին»,-հայտարարել է ՀՀ նախագահը:
Ս.Սարգսյանն հիշեցրել է, որ Երեւանն ու Անկարան ի սկզբանե պայմանավորվել են սկսել բանակցային գործընթացն ու առաջ շարժվել առանց որեւէ նախապայմանի: «Սակայն, ցանկանում ենք թե ոչ, այս երկու ֆուտբոլային խաղը դարձան քաղաքական գործընթացի բաղկացուցիչ մասը, այդ գործընթացը դեռեւս դինամիկայի մեջ է եւ ամեն ինչ կախված է այդ դինամիկայից»,-ասել է ՀՀ ղեկավարտը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունները քննադատող ուժերին` Սարգսյանը նշել է, որ ինքն իր դիրքորոշումը հստակ արտահայտել է ՀՀ ազգային անվտանգության հայեցակարգում:
«Ես գտնում եմ, որ Ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի կողմից չի կարող նախապայման լինել: Եթե ես դա նախապայման համարեի, ես չէի նախաձեռնի այս գործընթացը: Սակայն կան նաեւ բազում մարդիկ, որոնք այժմ ինձ քննադատում են, սակայն ժամանակին իրենք են փորձել դա անել: Իսկ իմ եզրակացությունը հետեւյալն է` ամեն ինչ կախված է գործընթացի արդյունքներից: Եթե այն արդյունավետ լինի, հարաբերություններ հաստատենք, սահմանները բացենք, կողմնակիցների թիվը կավելանա: Չի լինի, գուցե քննադատությունը ավելանա: Սակայն այն, ինչ ես անում եմ, անում եմ իմ համոզմամբ ու կատարում եմ իմ թիմի կամքը»,-ասել է նախագահը:

Инициатива Еревана – пригласить президента Турции в Армению и начать переговорный процесс по установлению дипломатических отношений и открытию границы с Турцией – является не конкретной программой, а скорее всего, это попытка создать относительно сносную обстановку, при которой возможен диалог в XXI веке между соседними странами. Об этом в интервью телеканалу “Вести” заявил президент Армении Серж Саргсян.
«Попытки такие были и раньше. И первый президент, и второй президент Армении проявили инициативу. И была турецкая инициатива, но эти процессы зашли в тупик. И сейчас тоже нет 100-процентной гарантии, что процесс не сорвется»,- заметил глава армянского государства. Серж Саргсян добавил, что прекрасно понимает, что и в Армении, и в Турции есть силы, которые хотят сорвать процесс. “Кстати, такие силы есть и в третьих странах. Но, в отличие от тех процессов, которые были раньше, я считаю, что нынешний процесс имеет одно отличие – это самый публичный и открытый процесс, который был когда-либо с турками”,- подчеркнул глава Армении.
По его словам, между обществами Армении и Турции есть противостояние, вражда, большое недоверие, и это все не надуманное. “Все это является результатом той страшной страницы в истории Армении, которая была совершена в Османской империи, является результатом Геноцида. И если когда-либо нам удастся нормализовать отношения, то для этого необходима политическая воля руководителей – как Армении, так и Турции, но необходимо и вовлечение нашего общества в этот процесс. Наши общества должны знать о деталях такого урегулирования”- заявил президент Армении.
Серж Саргсян напомнил, что Ереван и Анкара изначально договорились, что начинают переговорный процесс и двигают вперед без каких-либо предусловий. “Но, хотим мы этого или не хотим, эти два матча футбольных стали составной частью политического процесса, этот процесс пока находится в динамике, и все зависит от этой динамики”,- сказал глава РА.
Говоря о силах, критикующих процесс нормализации армяно-турецких отношений, Серж Саргсян отметил, что он свою позицию четко высказал в концепте национальной безопасности Армении. “Я считаю, что признание Геноцида со стороны Турции не может быть предусловием. Если я считал бы это предусловием, то я не начал бы этот процесс. Но есть и многие люди, которые сейчас критикуют, но сами в свое время пытались это делать. А заключение мое такое: все зависит от результатов процесса. Будет он результативным – установим отношения, откроем границы, то сторонников будет гораздо больше. Нет – может быть, критики добавится. Но я то, что делаю, делаю с убеждением и выполняю волю своей команды”,- заявил глава армянского государства.