Անկախության տոնը մեզանից յուրաքանչյուրի համար պետության անցած ուղին, հաջողություններն ու փորձությունները, նվաճումներն ու մարտահրավերները իմաստավորելու առիթ է: Հետադարձ հայացքը հնարավորություն է տալիս մտածելու հետագա խնդիրների եւ նոր ծրագրերի մասին: Այս մասին ասվում է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի Հայաստանի անկախության 18-րդ տարեդարձի առիթով հղած շնորհավորական ուղերձում:
«Այսօրվա օրը մեզ բոլորիս համար հպարտության օր է: Բավական չէ անկախության հասնել, այն հարկավոր է պահպանել եւ ամրապնդել, ամեն օր անել հնարավորն ու անհնարը, իրագործելու համար մեր դարավոր երազանքը, որպեսզի անկախ ապրելու մեր իրավունքը անբեկանելի իրականություն մնա: Մենք բոլորս պետք է ամբողջ սրտով հպարտանանք , որ շնորհիվ մեր ժողովրդի մշտական ջանքերի, մեր Հայրենիքը` Հայաստանը հզորանում է: Ժամանակակից աշխարհը մեզ նորանոր մարտահրավերներ է մատուցում: Համոզված եմ, որ մենք կկարողանանք հաղթահարել դրանք մեր միասնության ու հավատարմության շնորհիվ, այն միասնության, որի արդյունքում ծնվեց մեր անկախությունը:
Սիրելի հայրենակիցներ, քույրեր ու եղբայրներ, 18-ամյակը մեզանում համարվում է չափահասության հասնելու տարիք: Այսօր այդ չափահասության շեմն է անցնում մեր անկախ պետականությունը, այսօր այդ շեմին են նաեւ անկախության հասակակիցները: Ես իմ առանձնակի շնորհավորանքներն եմ հղում մեր երեխաներին, այն երիտասարդներին, որոնց անվանում են «անկախության սերունդ», ում բախտ է վիճակվել ծնվել Հայաստանի Ազատ ու Անկախ Հանրապետությունում»,-ասել է ՀՀ վարչապետը:

21 Сентябрь 2009 - 09:18 AMT
Праздник независимости для каждого из нас является поводом для осмысления пройденного государством пути, успехов и испытаний, достижений и вызовов. Этот взгляд в прошлое является возможностью, чтобы подумать о задачах и предначертать дальнейшие программы. Об этом говорится в поздравительном послании премьер-министра РА Тиграна Саркисяна по случаю 18-й годовщины независимости Армении.
«Сегодняшний день для каждого из нас также является днем гордости. Недостаточно лишь достичь независимости, ее нужно сохранить и укрепить, каждый день делать все возможное и невозможное, чтобы осуществление нашей многовековой мечты, нашего права жить независимо осталось незыблемой реальностью. Мы все должны всем сердцем гордиться, что благодаря постоянным усилиям нашего народа укрепляется наша Родина – Армения. Мы воистину живем в исторический период. Современный мир ставит перед нами все новые и новые вызовы. Убежден, что мы сумеем их преодолеть благодаря единству и преданности, тому единству, благодаря которому родилась независимость.
Дорогие соотечественники, сестры и братья, 18-летие у нас принято считать порогом совершеннолетия. Сегодня этого порог переступает независимая государственность Армении, сегодня этот порог переступают и ровесники независимости. Я шлю свои отдельные поздравления нашим детям – той молодежи, которую называют «поколением независимости», кому посчастливилось родиться в Свободной и Независимой Республике Армения», – подчеркнул премьер-министр РА.