21 Սեպտեմբեր 2009 - 09:44 AMT
Հայաստանը միշտ ելնում է այն դիրքորոշումից, որ Ռուսաստանն իր ռազմավարական դաշնակիցն է եւ հուսալի գործընկերը: Այդ մասին «Վեստի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Մենք միշտ ելնում ենք այն բանից, որ մեր ետեւում դարավոր բարեկամություն կա: Մենք ելնում ենք նրանից, որ այդ բարեկամությունը պետք է հայ ժողովրդին, ռուս ժողովրդի համար կասեն ՌԴ ղեկավարները, ռուսաստանցիները, եւ որ այդ բարեկամությունն, անշուշտ, չօգտագործված ռեզերվներ ունի»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական հարաբերությունների տնտեսական կողմին` Հայաստանի նախագահը հիշեցրել է, որ անցած ամսվա ամսի 1-ի դրությամբ Հայաստանում գործում են ռուսական կապիտալով շուրջ 1300 ձեռնարկություններ: «Հայաստանի տնտեսության մեջ ներդրումները հասել են 2,5 մլրդ դոլարի, իսկ հաշվի առնելով մեր պայմանավորվածություններն որոշ խոշոր նախագծերի հարցում, ես հուսով եմ, որ մոտակա 1,5 տարում այդ թիվը կկրկնապատկվի»,-ասել է ՀՀ նախագահը:

21 Сентябрь 2009 - 09:44 AMT
Армения всегда исходит из той позиции, что Россия является ее стратегическим союзником и надежным партнером. Об этом в интервью телеканалу «Вести» заявил президент Армении Серж Саргсян. “Мы всегда исходим из того, что за нашими плечами – много веков дружбы. Мы исходим из того, что эта дружба нужна армянскому народу, за российский народ скажут российские руководители, россияне, и что эта дружба имеет, конечно, еще неиспользованные резервы”,- подчеркнул Серж Саргсян.
Говоря об экономической стороне армяно-российских отношений, президент Армении напомнил, что на первое число прошлого месяца в Армении действует 1300 предприятий, фирм с российским капиталом. «Инвестиции в армянскую экономику дошли до $2,5 миллиардов, и с учетом наших договоренностей по некоторым крупным проектам, я надеюсь, что в ближайший года полтора эта цифра удвоится”,- заметил глава РА.