21 Սեպտեմբեր 2009 - 09:59 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության ամենամեծ քաղաքական երաշխիքը լավ մշակված ու համաձայնեցված փաստաթուղթն է: Այդ մասին «Վեստի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Այդ փաստաթղթում շատ հստակ պետք է գրանցվի այն, ինչի մասին պայմանավորվում ենք, որպեսզի հետո ինչ-որ փուլում ոչ ոքի` ոչ հայկական, ոչ ադրբեջանական, ոչ էլ ղարաբաղյան կողմի մոտ ոչ առիթ, ոչ էլ պատճառ լինի հրաժարվելու հետագա գործողություններից կամ հակամարտության էսկալացիայի համար»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Անդրադառնալով վերջին զարգացումներին ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում` ՀՀ նախագահն հիշեցրել է ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի նախագահների Ակվիլայում արված համատեղ հայտարարության եւ «մադրիդյան սկզբունքների» որոշ դրույթների հրապարակման մասին: «Բոլորին պարզ դարձավ կարգավորման ներկա փուլի, այսինքն «մադրիդյան սկզբունքների», հիմքում ընկած տրամաբանությունը: Դա հանրաքվեի անցկացումն է` Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական հաստատման համար, Ադրբեջանի հսկողության տակ այն տարածքների վերադարձն է, որոնք մաս չէին կազմում ԼՂԻՄ-ին, եւ որոնք մենք եւ Ղարաբաղը համարում ենք «անվտանգության գոտի», եւ մեր բոլոր հարաբերությունների կարգավորում»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Նա հավելել է, որ եթե այս շղթայի բոլոր տարրերը, բոլոր օղակները սկիզբ առնեն Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակից, կողմերը կհասնեն հաջողության: «Մենք այժմ բանակցում ենք նախագահների, ԱԳ նախարարների մակարդակով: Վերջերս մեզ է միացել նաեւ ՌԴ նախագահը, եւ մենք նրա օգնությամբ գրեթե համաձայնեցրել ենք առաջին կետը, ինչի համար մենք, անշուշտ, շնորհակալ ենք նրան, ես դա ասում եմ իմ անունից: Համանախագահ երկրների նախագահները հանձնարարել են իրենց ներկայացուցիչներին մեր քննարկմանը ներկայացնել «մադրիդյան սկզբունքների» նորացված տարբերակը: Եվ եթե այդ նորացված տարբերակը իրականում համապատասխանի «մադրիդյան սկզբունքների» ոգուն ու տրամաբանությանը, ապա դա լավ է»,-ասել է Ս.Սարգսյանը:
Պատասխանելով Ղարաբաղ ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի եւ հանրաքվեին նրանց հնարավոր մասնակցության մասին հարցին` ՀՀ ղեկավարը հայտարարել է, որ ադրբեջանցի փախստականները Ղարաբաղից իրավունք ունեն վերադառնալ հարազատ վայրեր, բնակության վայրեր, սակայն կարող են դա անել միայն Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշումից հետո: «Ինչո՞ւ: Որովհետեւ դեռեւս չի եղել նման հակամարտություն, երբ ժամանակից շուտ փախստականների վերադարձը նոր բռնկումների պատճառ չի դարձել: Իսկ մենք լուծման ենք գնում հանուն ինչի՞: Հանուն խաղաղության, կայունության, հանուն նրա, որ յուրաքանչյուրն իմանա, թե որտեղ է ինքն ապրելու»,-ասել է ՀՀ նախագահը:

21 Сентябрь 2009 - 09:59 AMT
Самая большая политическая гарантия безопасности Нагорного Карабаха это хорошо отработанный и согласованный документ. Об этом в интервью телеканалу “Вести” заявил президент Армении Серж Саргсян. “ В этом документе очень четко должно быть зафиксировано то, о чем мы договариваемся, чтобы потом на каком-то этапе ни у кого – ни у армянской, ни у азербайджанской, ни у карабахской стороны не было ни повода, ни причин для отказа от дальнейших действий или для эскалации”,- заявил президент Армении.
Говоря о последних развитиях в процессе урегулирования карабахского конфликта, глава РА подчеркнул о совместном заявлении президентов России, США и Франции в Аквиле и публикация некоторых положений “мадридских принципов”. “Всем стало известна логика, заложенная в основу нынешнего этапа урегулирования, то есть “мадридских принципов”. Это проведение референдума по определению окончательного статуса Нагорного Карабаха, возвращение под контроль Азербайджана тех территорий, которые не входили Нагорно-Карабахскую автономную область, и которые и мы, и Карабах называем “зоной безопасности”, и нормализация всех наших отношений”,- отметил глава РА.
Он добавил, что если все элементы, все звенья этой цепочки выстраиваются от окончательного статуса Нагорного Карабаха, то стороны добьются успеха. “Мы сейчас ведем переговоры на уровне президентов, на уровне министров ИД. К нам присоединился в последнее время президент России, и мы с его помощью почти согласовали первый пункт, за что мы, конечно, ему благодарны, я от своего имени это говорю. Президенты стран-сопредседателей поручили своим представителям на наше рассмотрение внести обновленный вариант “мадридских принципов”. И если этот обновленный вариант на самом деле будет соответствовать духу и логике “мадридских принципов”, то это хорошо”,- сказал Серж Саргсян.
Отвечая на вопрос о возвращении в Карабах азербайджанских беженцев и о возможности участия в референдуме, глава РА заявил, что беженцы-азербайджанцы из Карабаха имеют полное право возвращаться в свои родные места, места проживания, но они это могут делать после определения окончательного статуса Нагорного Карабаха. “Почему? Потому что не было еще ни одного подобного конфликта, где возвращение беженцев раньше срока не спровоцировало бы новые вспышки. А мы идем на решение – ради чего? Ради мира, ради стабильности, ради того, чтобы каждый человек знал, где он будет проживать”,- подчеркнул глава армянского государства.