Ռուսաստանում գրանցվել է A (H1N1) գրիպից մահացության առաջին դեպքը` մահացել է վերջերս Բուլղարիայից ժամանած բժշկուհին, հաղորդել է Իվանովսկու անվան վիրուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն, Ռուսաստանի բժշկական գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Դմիտրի Լվովը: Այդ մասին հաղորդում է «Վեստի» հեռուստաալիքը:
«Մահից մեկ օր առաջ նրա մոտի նյութերը մեզ փոխանցվեցին: Մենք անհապաղ «խոզագրիպ» ախտորոշեցինք, սակայն չէինք կարող միջոցներ ձեռնարկել, եւ նա հաջորդ օրը մահացավ»,-ասել է Դմիտրի Լվովը:
«Ռոսպոտրեբնադզորի» տվյալներով, սեպտեմբերի 17-ի դրությամբ, երկրում A (H1N1) գրիպից մահացածների քանակը կազմել է 372: Հիվանդների թվում մեծամասնությունն արտերկրում հանգստից կամ ուսումից վերադարձած անձիք են:

21 Сентябрь 2009 - 10:28 AMT
В России зафиксирован первый смертельный случай от гриппа А (Н1N1): скончалась недавно приехавшая из Болгарии женщина-медик, сообщил директор Института вирусологии им. Ивановского, академик Российской академии медицинских наук Дмитрий Львов. Об этом сообщает телеканал “Вести”.
“За день до гибели у нее был взят материал и передан в нашу группу. Мы немедленно поставили диагноз “свиного гриппа”, но принять какие-то меры мы были не в состоянии, потому что она скончалась на следующий день”,- сказал Дмитрий Львов.
По данным Роспотребнадзора, на 17 сентября, число заболевших гриппом A (H1N1) в стране составило 372 человека. Среди заболевших преобладают лица, вернувшиеся после отдыха или учебы из-за границы.