Կալկուտայի հայկական համայնքը նշել է Հայաստանի Անկախության օրը: Ինչպես գրում է The Times of India թերթը, Օսմանյան կայսրության հետ դարավոր պայքարից եւ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Հայաստանն անկախություն ձեռք բերեց 1991 թվականին: Միջոցառման կազմակերպիչը դարձավ Կալկուտայի Հայկական քոլեջը, որի ղեկավարը հոգեւորական Խորեն Հովհաննիսյանն է:
Թերթը համառոտ անկարկով ներկայացնում է նաեւ 400 տարի առաջ Հնդկաստան ժամանած հայերին: Հայերը Օստ-Հնդկական ընկերության բանկիրներից էին: Այն ժամանակ Կալկուտայում հայերի թիվը կազմում էր մոտ 30 հազար, մինչդեռ ներկայումս միայն 35 ընտանիք է մնացել: Քաղաքում կա նաեւ Հայկական ակումբ, որի անդամները 14 հոգի են, իսկ համայնքն ընդհանուր առմամբ հաշվում է 150 հոգի:

Армянская община в Калькутте отметила День независимости Армении. Как пишет The Times of India, после веков борьбы с Оманской империей и развала СССР, Армения обрела независимость в 1991 году. Организатором мероприятия стал Армянский колледж в Калькутте, которым руководит священник Хорен Ованнисян.
Газета приводит также краткий очерк об армянах, которые прибыли в Индию 400 лет тому назад. Армяне были одними из банкиров Ост-Индской компании. Тогда число армян в Калькутте составляло около 30 тысяч, в настоящее время же осталось только 35 семей. В городе есть и Армянский клуб, членами которого являются 14 человек, всего же община насчитывает 150 человек.