Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունը հերքել է կիրակի երեկոյան հայտնված տեղեկությունն այն մասին, որ Ռուսաստանում գրանցվել է A/H1N1 գրիպից մահացության առաջին դեպքը:
Իվանովսկու անվան վիրուսաբանության ինստիտուտի դոկտոր, ՌԴ բժշկական գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Դմիտրի Լվովը պնդում էր, որ այդ գրիպից է մահացել Բուլղարիայից վերադարձած մի բժշկուհի: Ավելի ուշ բժիշկները ճշտեցին, որ կինը պաթոլոգիա ուներ, նա ռիսկի խմբում էր գտնվում: Սակայն նախարարությունը մահվան այլ պատճառ է նշում:
«ՌԴ տարածքում չի բացահայտվել մահացության ոչ մի դեպք»,-հատուկ ճեպազրույցում հայտարարելէ առողջապահության եւ սոցզարգացման նախարարի տեղակալ Վերոնիկա Սկվորցովան: Նա նշել է, որ «մահացածի հիմնական ախտորոշումն է «երկկողմանի թոքաբորբ եւ քրոնիկ շնչառական անբավարարություն», հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:

21 Сентябрь 2009 - 11:54 AMT
Минздрав России опроверг появившуюся в воскресенье вечером информацию о том, что в России зафиксирован первый случай смерти от гриппа А/H1N1.
Директор Института вирусологии им. Ивановского, академик РАМН Дмитрий Львов утверждал, что скончалась медработник, вернувшаяся из Болгарии. Позднее врачи уточнили, что у женщины были патологии, она находилась в группе риска. Однако Минздрав назвал другую причину смерти пациентки.
«На территории Российской Федерации не выявлено ни одного случая, который бы закончился летальным исходом, то есть смертью», – заявила на специально созванном брифинге заместитель министра здравоохранения и соцразвития Вероника Скворцова.
Вероника Скворцова отметила, что «основной диагноз умершей – «двусторонняя пневмония и хроническая дыхательная недостаточность», передает «Интерфакс».