21 Սեպտեմբեր 2009 - 14:33 AMT
Սփյուռքի նախարարությաննախաձեռնած Իրավաբանների առաջին համահայկական համաժողովի մասնակիցները հանդիպել են ՀՀ ՍահմանադրականԴատարանինախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանի հետ: Քննարկվելիք թեման էր` «Իրավաբանների համահայկական ընկերակցության ստեղծման սկզբունքներն ու գործունեության կարգը եւ կազմակերպական հարցեր»-ը:
ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Ռուբեն Սահակյանը համաժողովն անվանեց հրաշալի միջոցառում` աշխարհասփյուռ հայ իրավաբաններին հանդիպման հնարավորություն ընձեռելու, նրանց հետ մասնագիտական փոխպայմանավորվածություններ ձեռք բերելու առումով:
Սեպտեմբերի 20-ին համաժողովի մասնակիցները հանդիպեցին ՀՀ արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանի հետ: Հանդիպման շրջանակներում նախարարը ներկայացրեց քրեակատարողական համակարգի զարգացման փուլերը, գործունեության կատարելագործման խնդիրներն ու լուծման ուղիները: Երկօրյա աշխատանքների արդյունքում մասնակիցները մշակեցին «Իրավաբանականհամահայկական ընկերակցություն» նորաստեղծհասարակականկազմակերպության կանոնադրությունը, ստեղծվեց հիմնադիր ժողով, հստակեցվեց անդամակից երկրների անդամակցության կարգը, հաստատվեցին անդամակից իրավաբանները, որպես Խորհրդի համակարգող ընտրվեց ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գ.Հարությունյանը, հաղորդում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամլո ծառայությունը:

21 Сентябрь 2009 - 14:33 AMT
Участники Всеармянского форума юристов, который проходит в Ереване по инициативе Министерства диаспоры РА, встретились с председателем Конституционного Суда Армении Гагиком Арутюняном. В ходе встречи были обсуждены вопросы деятельности создаваемого «Всеармянского сообщества юристов».
Участников форума принял также председатель Палаты адвокатов Армении Рубен Саакян. В ходе встречи он назвал форум «прекрасным мероприятием, которое позволяет собрать армянских юристов на родине и вместе обсудить профессиональные проблемы».
20 сентября участники Всеармянского форума юристов встретились с министром юстиции Армении Геворгом Даниеляном. В рамках встречи министр представил этапы развития уголовно-исполнительной системы министерства, проблемы усовершенствования деятельности совета министерства и пути их решения. По итогам двухдневных работ участники форума разработали устав “Всеармянского сообщества юристов» и избрали координатором Совета сообщества председателя КС РА Гагика Арутюняна, сообщает пресс-служба Министерства диаспоры Армении