Սեպտեմբերի 21-ին ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Ուղերձում ասված է.« Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ը նոր էջ բացեց հայ ժողովրդի պատմության մեջ: Անկախ պետականության կերտումը մի դժվարին, բայց միաժամանակ պատվարժան ճանապարհ էր, որը մեր ժողովուրդը հաջողությամբ հաղթահարեց: Հայ ժողովուրդը վերականգնեց սեփական ճակատագիրը տնօրինելու, ազատ, անկախ եւ ինքնիշխան պետություն ունենալու իր իրավունքը:
Այսօր էլ` համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, Հայաստանի իշխանություններն անում են հնարավորը` դիմակայելու տարբեր մարտահրավերների եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման կայուն հիմքեր ստեղծելու ուղղությամբ: Վստահ եմ, որ Ձեր ղեկավարությամբ Հայաստանի Հանրապետությունը կհասնի նորանոր ձեռքբերումների ու նվաճումների, կտոնի նոր հաղթանակներ եւ կիրականանան հայ ժողովրդի նվիրական իղձերը»,-ասել է Բակո Սահակյանը, հաղորդում է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

22 Сентябрь 2009 - 06:51 AMT
21 сентября президент НКР Бако Саакян направил поздравительное послание президенту Республики Армения Сержу Сарсяну. В послании говорится: «Сердечно поздравляю Вас с Днем независимости Армении. 21 сентября 1991 года открыло новую страницу в истории армянского народа. Построение независимой государственности было трудной, но достойной задачей, которою наш народ успешно решил. Армянский народ восстановил свое право самостоятельно определять собственную судьбу, иметь свободное, независимое и суверенное государство».
В послании отмечается, что сегодня, в условиях мирового финансово и экономического кризиса, власти Армении делают все возможное, чтобы противостоять различным вызовам и заложить надежную основу социально-экономического развития. «Уверен, что под Вашим руководством Республика Армения достигнет новых успехов, будет праздновать новые победы, а заветные мечты армянского народа станут реальностью. Желаю Вам мира, крепкого здоровья и всего наилучшего во имя светлого и недежного будущего Армении и Арцаха», – сказал Бако Саакян, сообщает главное информационное управление аппарата президента НКР.