22 Սեպտեմբեր 2009 - 07:30 AMT
Սեպտեմբերի 21-ը տոն է, որի փափագն ու զգացողությունը իրենց հոգում կրել են հայ ժողովրդի բոլոր սերունդները: Ես ընդգծում եմ` բոլոր սերունդները` առանց բացառության, ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ելույթ ունենալով ՀՀ անկախության հռչակման 18-րդ տարեդարձին նվիրված ընդունելության ժամանակ:
«Անկախ այն բանից` ճակատամարտն Արածանիի ափին էր, Ավարայրի, թե Ձիրավի դաշտավայրերում, Կիլիկիայի բերդերի վրա, Վանի պարիսպների տակ, Սարդարապատում, թե Շուշիում, մեզ առաջնորդել է նույն տեսիլքը: Անկախ այն բանից` վանական մենաստանում ձեռագիր ենք ծաղկել, թե մաշտոցյան տառեր ձուլելով` գիրք ու հանդես հրատարակել Վիեննայից մինչեւ Կալկաթա, Էջմիածնից մինչեւ Վենետիկ, մեզ առաջնորդել է նույն տեսիլքը: Անկախ այն բանից` հայը հաջողության հասած վաճառական էր, ում սեփական նավատորմը աշխարհի օվկիանոսներն էր չափում, թե սովահար ու նվաստացված տարագիր, ում ողջակիզում էին Դեր Զորի անապատում, նրան առաջնորդում էր նույն տեսիլքը: Անկախ այն բանից, թե աշխարհի քարտեզի վրա մենք որքան տարածք ենք զբաղեցրել, կամ թե ընդհանրապես ջնջված ենք եղել այդ քարտեզից, միեւնույն է, մեզ առաջնորդել է նույն տեսիլքը` Անկախ Հայաստանի տեսիլքը, որ մարմնավորում է ազատությունը, մարդկային ու ազգային արժանապատվությունը եւ վերջապես` բարին ու գեղեցիկը արարելու իրավունքն ու պատմական հնարավորությունը»,-ասել է նա:
«18 տարի առաջ այս օրը համաժողովրդական հանրաքվեի ժամանակ միլիոնավոր ձեռքեր ուղղվեցին դեպի քվեատուփերը` «Այո» ասելու համար: Հետո այդ նույն ձեռքերը բռնեցին միմյանց, եւ ձեռք ձեռքի տված մենք անցանք մեծ ու փոքր փորձությունների միջով, դիմագրավեցինք եւ շարունակում ենք դիմագրավել մեծ ու փոքր մարտահրավերների: Բայց ամենակարեւոր ընտրությունն արդեն արված է: Անկախությունն այլեւս մեր բախտն է ու ճակատագիրը, մեր բեռն է ու պատասխանատվությունը, մեր զենքն է ու գործիքը, մեր ուժն է եւ իրավունքը` այսուհետ անշրջելի եւ հավերժական:
Ի՞նչ է ասում միջազգային քաղաքական ասպարեզ վերադարձած Հայաստանը աշխարհին: Պարզ ու հասկանալի բաներ. խաղաղություն, կայունություն, բարիդրացիական հարաբերություններ, տնտեսական եւ այլ կարգի բազմակողմանի համագործակցություն բոլոր ուղղություններով: Մենք բավարար համբերություն եւ իմաստնություն ենք ունեցել դա ասելու նույնիսկ նրանց, ովքեր տարիներ շարունակ փորձում էին եւ հիմա էլ փորձում են մեր առաջընթացը կասեցնել ամեն տեսակ շրջափակումներով եւ հայատյաց քարոզչությամբ:
Ի՞նչ է ասում ցեղասպանության դժոխքից հարություն առած Հայաստանն իր աշխարհասփյուռ զավակներին: Պարզ ու հասկանալի բաներ. միասնություն, հավաքական կամք ու ջանք, հայության շահերն ու նպատակները պետականորեն հետապնդելու եւ պաշտպանելու վճռականություն, համայն հայության հայրենիքի նկատմամբ որդիական սեր ու նվիրում, մեր երազած Հայաստանը համատեղ ճիգերով բարձրացնելու երջանիկ հնարավորություն: Եվ ասում է. «Բարի վերադարձ հայրենի տուն»:
Ի՞նչ է ասում ամենատարբեր բռնապետությունների, խալիֆայությունների ու կայսրությունների ճիրաններից փրկված Հայաստանն իր բազմազգ քաղաքացիներին: Պարզ ու հասկանալի բաներ. ազատություն, ժողովրդավարություն, իրավական պետություն, քաղաքացիական հասարակություն, եվրոպական արժեքային համակարգ:
Նաեւ ասում է, որ տնտեսական եւ այլ կարգի ճգնաժամերը ժամանակավոր են, իսկ հայրենիքը` հարատեւ: Հայաստանի աշխատունակ եւ աշխատասեր քաղաքացիները կարող են եւ հաղթահարելու են մեր ճանապարհին հայտնված նաեւ այս խոչընդոտները: Երախտագիտությամբ ընդունելով հանդերձ այն աջակցությունը, որ այսօր ցուցաբերվում է Հայաստանին, մեր դարավոր փորձը հուշում է, որ սեփական աշխատանքն է ամենայն բարիքի հիմքը:
Ի՞նչ է ասում Հայաստանն իրեն պատերազմով սպառնացողներին: Պարզ ու հասկանալի բաներ. մենք սրեր ենք խաչել այնպիսի մեծ ու հզոր ազգերի հետ, որոնք ժամանակին աշխարհի բախտն են որոշել, բայց այսօր հիշատակվում են միայն պատմության դասագրքերում: Եվ ասում է. «Մենք պատերազմ չենք ուզում, բայց պատրաստ ենք հաղթելու»` միաժամանակ մատնացույց անելով Արցախի խնդրի խաղաղ, քաղաքական կարգավորման հնարավորությունը»,-ասել է Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ այլ-ս կայացած, ամրացած ու առնականացած հայոց պետությունը իրողություն է: «Նա հավատարիմ եւ խոսքի տեր դաշնակից է իր դաշնակիցների համար, նա հուսալի եւ խոսքի տեր գործընկեր է գործընկերների համար, նա հիմնավոր փաստարկներով բանավիճող ընդդիմախոս է ընդդիմախոսների համար: Բայց ամենից առաջ նա պայծառ արեւով ողողված ու վառ մարդկանցով լի երկիր է իր բարեկամների եւ հյուրերի համար: Նա կա, լինելու է հավերժ եւ հզորանալու է այնքան, որ դառնա մարմնացումը տեսիլքի. այն տեսիլքի, որ ունեցել են մեր բոլոր մեծերը` Խորենացուց մինչեւ Թումանյան, Կոմիտասից մինչեւ Արամ Խաչատրյան»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:

21 сентября – праздник, мечту о котором глубоко в своем сердце пронесли все поколения армянского народа. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая на торжественном приеме, посвященном 18-летию провозглашения независимости РА.
«Независимо от того, проходило ли сражение на берегах Арацани, на полях Аварайра или Дзирава, в крепостях Киликии, под стенами Вана, при Сардарапате или Шуши, нами руководствовала одна и та же мечта. Независимо от того, выводили ли мы орнаменты манускриптов в монастырских кельях или отливали буквы Маштоца, чтобы печатать книги и журналы от Вены до Калькутты, от Эчмиадзина до Венеции, нами руководствовала одна и та же мечта. Независимо от того, был ли армянин преуспевающим купцом, чей собственный флот бороздил просторы мирового океана, или униженным, голодающим изгнанником, обреченным на заклание в пустыне Тер-Зор, им руководствовала одна и та же мечта. Независимо от того, сколько места мы занимали на карте мира или бывали начисто стерты с этой карты, все равно нами руководствовала одна и та же мечта – мечта о Независимой Армении, которая воплощает свободу, человеческое и национальное достоинство и, наконец, право и историческую возможность творить добро и красоту», – сказал глава государства.
Серж Саргсян также напомнил, что в этот день 18 лет назад во время всенародного референдума миллионы рук потянулись к урнам для голосования, чтобы сказать «Да». «Затем эти руки скрепились в цепь и мы рука об руку прошли сквозь большие и малые испытания, противостояли и продолжаем противостоять большим и малым вызовам. Но самый главный выбор уже сделан. Отныне независимость – есть наша судьба, наша ноша и ответственность, наше оружие и орудие, наша сила и право. Отныне, окончательно и бесповоротно. Что говорит миру, вернувшаяся на международную политическую арену Армения? Простые и понятные слова: мир, стабильность, добрососедские отношения, экономическое и иное многостороннее сотрудничество по всем направлениям. У нас хватило терпения и мудрости говорить это даже тем, кто годами пытался и теперь пытается мешать нашему прогрессу всяческими блокадами и армяноненавистнической пропагандой. Что говорит, воскресшая из ада геноцида Армения, своим сыновьям и дочерям, рассеянным по всему миру? Простые и понятные слова: единство, коллективная воля и усилие, решимость отстаивать и защищать интересы и задачи армянства на государственном уровне, сыновняя любовь и верность всего армянства родине, счастливая возможность совместными усилиями строить Армению нашей мечты. Армения говорит: «Счастливого возвращения в отчий дом». Что говорит, спасшаяся из когтей всевозможных тираний, халифатов и империй, Армения своим многонациональным гражданам? Простые и понятные слова: свобода, демократия, правовое государство, гражданское общество, европейская система ценностей. Она также говорит, что экономические и прочие кризисы – преходящи, а Родина – вечна. Работоспособные и трудолюбивые граждане Армении смогут преодолеть и эти препятствия, оказавшиеся на нашем пути. Мы с благодарностью принимаем помощь, оказываемую сегодня Армении, и вместе с тем наш вековой опыт подсказывает нам, что основа благосостояния – собственный труд. Что говорит Армения тем, кто угрожает ей войной? Простые и понятные слова: мы скрещивали мечи с величайшими, могущественными державами, которые вершили судьбы тогдашнего мира, а сегодня упоминание о них найдешь лишь в учебниках истории. И говорит: «Мы не хотим войны, но готовы в ней победить»; вместе с тем Армения указывает на возможность мирного политического урегулирования арцахской проблемы», – подчеркнул президент.
Он отметил, что Армения является надежным и верным своему слову союзником для своих союзников, надежным и верным своему слову партнером для своих партнеров, оппонентом, приводящим веские доводы в споре, со своими оппонентами. «Но прежде всего, для своих друзей и гостей, оно является залитой ярким солнцем страной, населенной радушными людьми. Оно есть и просуществует столько, сколько будет светить солнце, оно будет наращивать свою мощь, чтобы стать воплощением мечты, которая объединяла всех наших великих от Хоренаци до Туманяна и от Комитаса до Арама Хачатуряна», – сказал Саргсян.