22 Սեպտեմբեր 2009 - 07:47 AMT
Այսօր Երեւանում` մայրաքաղաքի գնդի տարածքում գտնվող ՀՀ Զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի մշտական տեղակայման վայրում, տեղի է ունեցել ԱՄՆ ԶՈւ տեսուչների մասնակցությամբ 8 շաբաթ տեւողությամբ շտաբային զորավարժություններին մասնակցած հայ խաղաղապահների պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությունը:
Պարգեւատրման արարողությանը ներկա էին` ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էնրիկո Ափրիամովը, ինչպես նաեւ ՀՀ-ում ԱՄՆ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Ռոբերտ Վեբստերը:
Ըստ ռազմական կցորդի, զորավարժությունների նպատակն է նախապատրասել խաղաղապահներին, ինչպես նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության սպաներին ըստ ՆԱՏՕ-ի չափանիշների` խաղաղապահ առաքելության մասնակցելու դեպքում:

Сегодня в Ереване на месте постоянной дислокации миротворческой бригады вооруженных сил (ВС) РА на территории «Столичного полка» прошла торжественная церемония награждения армянских миротворцев, прошедших восьминедельные штабные учения, организованные инструкторами ВС США в рамках армяно-американского оборонного сотрудничества.
На церемонии награждения присутствовали: первый заместитель начальника генерального штаба ВС РА генерал-лейтенант Энрико Априамов, а также военный атташе США в Армении подполковник Роберт Вебстер.
По словам военного атташе, учения имеют цель подготовить миротворцев, а также офицеров министерства обороны РА действовать по стандартам НАТО в случае возможного исполнения ими своей миротворческой миссии.