Այսօր Թեքեյան մշակութային կենտրոնում բացվել է «Ուրարտուն եւ նրա հարեւանները» միջազգային գիտաժողովը` նվիրված հայտնի ուրարտագետ, ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի Հին Արեւելքի բաժնի վարիչ, պրոֆեսոր Նիկոլայ Հարությունյանի 90-ամյակին:
Գիտաժողովի մասնակիցներին ողջունեցին Հարությունյանի գործընկերները, ինչպես նաեւ ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը, ակադեմիկոս Վլադիմիր Բարխուդարյանը, ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, որը հայտնի գիտնականին հանձնեց ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության ոսկե մեդալը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանալ ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության բարձրագույն պարգեւը: Կառավարության աջակցության շնորհիվ է, որ իմ աշխատությունները շարունակում են հասանելի լինել գիտական շրջանակների համար: Կարծում եմ, կարեւոր է պահպանել եւ զարգացնել ուրարտագիտության այն մակարդակը, որը հիմնադրվեց խորհրդային տարիներին»,-ասել է Մ.Հարությունյանը:
Երկօրյա գիտաժողովում, որին մասնակցում են բազմաթիվ մասնագետներ արտերկրից, զեկույցներ կներկայացնեն Ստեֆան Քրոլլը (Մյունխենի համալսարան Գերմանիա), Մայքլ Ռոաֆը (Մյունխենի համալսարան Գերմանիա), Գերնոտ Վիլհելմը (Վյուրցբերգի համալսարան, Գերմանիա), Ջոն Գրեպպինը, Միրջո Սալվինին (Իտալիա), Դեւիդ Սթրոնախը (Կալիֆորնիայի համալսարան, ԱՄՆ), Ռոկի դե Ռիվան (Բարսելոնի համալսարան, Իսպանիա), ինչպես նաեւ ՀՀ ԳԱԱ արեւելագետներ ու ուրարտագետներ:
Նիկոլայ Հարությունյանը ծնվել է 1920թ. Գյանջայում: 1942թ. ավատել է ԵՊՀ բանասիրական բաժինը: Բանասիրական գիտությունների թեկնածու է (1951թ.), բանասիրական գիտությունների դոկտոր է, ներկայումս ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի Հին Արեւելքի բաժնի վարիչն է: Հրատարակվել են Ն. Հարությունյանի շուրջ 20 աշխատություններ:

22 Сентябрь 2009 - 08:39 AMT
Сегодня в Центре культуры Текеян открылась Международная научная конференция “Урарту и соседи”, посвященная 90-летию заведующего отделом Древнего Востока Института востоковедения НАН РА профессора Николая Арутюняна.
Участников конференции приветствовали коллеги Николая Арутюняна, а также директор института Востоковедения НАН Армении, профессор Рубен Сафрастян, академик Владимир Бархударян, министр образования и науки Армен Ашотян, который известнейшему урартоведу вручил золотую медаль Министерства образования и науки РА.
“Для меня большая честь получить высшею награду Министерства образования и науки Армении. Именно при поддержке правительства мои труды продолжают оставаться доступными мировым научным кругам. Думаю, очень важно сохранить и развивать тот уровень урартоведения, который был заложен в советские времена», – поблагодарив за медаль, сказал Николай Арутюнян.
На двухдневной конференции, в которой участвуют многочисленные зарубежные специалисты, доклады представят Стефан Кролл (Мюнхенский университет, Германия) Майкл Роаф (Мюнхенский университет, Германия), Гернот Вилгельм (Вюрцбюргский университет, Германия), Джон Греппин, Мирджо Салвини (Италия), Девид Стронах (Калифорнийский университет, США), Роки де Рива (Барселонский университет, Испания), а также востоковеды и урартоведы из НАН Армении.
Арутюнян Николай Васильевич родился в 1920 в Гяндже (Кировабаде Азербайджанская ССР). В 1942 окончил филологический факультет ЕГУ. Кандидат филологических наук (1951), тема диссертации: «Хорхорская летопись Аргишти I, царя Урарту». Доктор филологических наук (1969). Ныне заведует отделом Древнего Востока Института востоковедения НАН РА. Издано более 20 работ известнейшего урартоведа Николая Арутюняна.