22 Սեպտեմբեր 2009 - 10:03 AMT
«Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին հայտարարությունը ինձ բավականին հիասթափեցրեց»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մամլո քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը` մեկնաբանելով ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին հայտարարությունը:
Հանրահավաքի ժամանակ ՀԱԿ-ի ղեկավարը հայտարարել է, թե Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի եւ արտահերթ նախագահական ընտրությունների դեպքում նա չի դնի իր թեկնածությունը, սակայն պայմանով, որ իր թեկնածությունը չի առաջադրի նաեւ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Ըստ իս, սա լուրջ մոտեցում չէ հարցին, ավելի շուտ սա հավակնոտ մարդու մոտեցում է, որի համար սեփական հավակնությունների բավարարումն ավելի կարեւոր է, քան պետության շահերը»,-ասել Է Շարմազանովը: Ըստ նրա, եթե Տեր-Պետրոսյանն անելիք ունի պետության համար, ապա հարց է ծագում` ինչու նա չի ցանկանում առաջադրել իր թեկնածությունը: «Տեր-Պետրոսյանը պայքարում է ոչ թե պետության ու հանրության խնդիրները լուծելու կամ ժողովրդավարության զարգացման համար, նրա պայքարը երկրի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ է»,-ասել է ՀՀԿ մամլո քարտուղարը` հավելելով, որ ՀԱԿ-ի վարկանիշը աստիճանաբար անկում է ապրում:
Շարմազանովը նկատել է նաեւ, որ ՀԱԿ-ի հանրահավաքները վկայում են այն մասին, որ մինչ 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները, նա ցանկանում է պահպանել իր ընտրազանգվածը:

“Последнее заявление Левона Тер-Петросяна меня довольно разочаровало”, – об этом на пресс-конференции в Ереване заявил пресс-секретарь Республиканской Партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов, комментируя последнее заявление лидера АНК Левона Тер-Петросяна.
На митинге лидер АНК заявил, что в случае отставки Сержа Саргсяна и при проведении внеочередных выборов, он не выставит свою кандидатуру, но при условии, что не выставит свою и экс-президент Роберт Кочарян.
«По-моему это несерьезный подход к вопросу, скорее всего это подход амбициозного человека, для которого удовлетворение своих собственных амбиций более важно, чем интересы государства», – сказал Эдуард Шармазанов. По его словам, если Тер-Петросяну есть, что делать для государства, возникает вопрос – почему он не хочет выдвигать свою кандидатуру. «Борьба Тер-Петросяна ведется не для решения проблем государства и общества, или развития демократии в стране, его борьба связана со вторым президентом страны Робертом Кочаряном», – отметил Эдуард Шармазанов, добавив, что рейтинг АНК постепенно снижается.
Шармазанов также заметил, что проведение митингов АНК, говорит о том, что Конгресс до парламентских выборов 2012 года хочет сохранить тот протестный электорат, который он имеют.