Հոկտեմբերի 1-8 Երեւանում Հայաստանի նախագահի հովանավորությամբ եւ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ տեղի կունենա «ՀայՖեստ» յոթերորդ թատերական փառատոնը:
Փառատոնին կմասնակցեն 33 թատրոններ 22 երկրներից, այդ թվում` Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից, Իսլանդիայից, Ֆրանսիայից, Ղազախստանից, Սլովենիայից, Լեհաստանից, Իրանից եւ այլն: Փառատոնի շրջանակներում երեւանյան 16 թատերական բեմերում կցուցադրվի 50 ներկայացում:
«Հայ Ֆեստի» կազմակերպիչները երեւանյան հանդիսատեսին հնարավորություն կընձեռեն տեսնելու աշխարհի հայտնի թատրոնների ներկայացումները` Ֆիլիպ Ժանտի Թատրոն (Ֆրանսիա), Տրիքստեր (Շվեյցարիա), Կրեդո (Բուլղարիա): Փառատոնին, բացի դրանից, կմասնակցեն հայտնի միջազգային թատերական փորձագետներ` Նոել Վիտսը, Պիտ Բրուքսը Գեղարվեստի լոնդոնյան համալսարանից, Յանա Պրեկովան թատերական ու բեմական գեղանկարչության Պրահայի կվադրեինալեից, Դավիթ Բուրմանը` ԿուկԱրտ պետերբուրգյան փառատոնի տնօրենը:
Այս տարի «Հայ Ֆեստ» փառատոնը կբացի բուլղարական Կրեդո թատրոնը «Շինել» բեմադրությամբ` ըստ Նիկոլայ Գոգոլի համանուն ստեղծագործության:

С 1 по 8 октября в Ереване под патронажем президента Армении и при поддержке Министерства культуры пройдет 7 международный театральный фестиваль “Ай Фест”.
В фестивале примут участие 33 тетра из 22 стран, в том числе Великобритании, Канады, Исландии, Франции, Казахстана, Словении, Польши, Ирана. В рамках фестиваля на 16 ереванских театральных сценах за 8 дней будет показано 50 спектаклей.
Организаторы “Ай Феста” ереванскому зрителю предоставят возможность увидеть спектакли известных театров мира: Театр Филипа Жанта (Франция), Трикстер (Швейцария), Кредо (Болгария). В фестивале, помимо этого, примут участие известные международные театральные эксперты: Ноель Витс, Пит Брукс из Лондонского университета художеств, Яна Прекова из Пражского квадреинале театральной и сценической живописи, Давид Бурман – директор петербургского фестиваля КукАрт.
В этом году фестиваль “Ай Фест” откроет болгарский театр Кредо постановкой “Шинель” по одноименному произведению Николая Гоголя.