ժամանակն է, որպեսզի ողջ աշխարհի հայերը միավորվեն եւ օժանդակեն Հայաստանի նախագահի քայլերը` ուղղված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Այդ մասին հայտնել է Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա խորհրդարանական խմբի պատասխանատու քարտուղար Օդեթ Բազիլը:
«Հայերը պետք է օգտագործեն իրենց տրված հնարավորությունը եւ հայտնեն իրենց կարծիքը հայ-թուրքական երկխոսության վերաբերյալ, մասնակցեն կառուցողական երկխոսությանը: Նրանք կարող են հանդես գալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների մեջ փոփոխությունների ներմուծելու կողմից, բայց պետք է դա անեն փաստաթղթերը հանգամանորեն ուսումնասիրելուց հետո»,- նշել է Բազիլը: Նրա խոսքով, այդ Արձանագրություններն արդեն հանգամանորեն ուսումնասիրվում են շատ կազմակերպությունների կողմից` ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Սփյուռքի, եւ Բազիլի կարծիքով, այդ կազմակերպությունների ներկայացրած առաջարկությունները պետք է հաշվի առնվեն:
«Բայց մեկ կարեւոր հարց դեռեւս հարկի ուշադրության չի արժանացել` համատեղ հանձնաժողովի ստեղծման հարցը, որը պետք է ուսումնասիրի 1915-23թթ. իրադարձությունների հետ կապված փաստաթղթերը: Այդ քայլով մենք մոլորության մեջ կգցենք այն երկրներին ու կազմակերպություններին, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես ենք մենք բացատրելու, որ այն փաստաթղթերը, որոնց հիման վրա նրանք ճանաչել են այդ պատմական փաստը, պետք է ուսումնասիրվեն այդ հանձնաժողովի կողմից»,- հայտնել է Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա խորհրդարանական խմբի պատասխանատու քարտուղարը` ավելացնելով, որ Հայաստանը չպետք է մասնակցի նման հանձնաժողովի աշխատանքին:

Пришло время, чтобы армяне всего мира объединились и поддержали шаги президента Армении, направленные на нормализацию армяно-турецких отношений. Об этом заявила ответственный секретарь парламентской группы Армения-Великобритания Одетт Базиль.
“Армяне должны использовать данную им возможность и выразить свое мнение по армяно-турецкому диалогу, принять участие в конструктивном диалоге. Они могут выступать за внесения изменения в Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений, но делать это только тщательно изучив документы»,- отметила Базиль. По ее словам, данные Протоколы уже тщательно изучаются многими организациями, как Армении, так и диаспоры и, по ее мнению, предложения, выдвинутые этими организациями, должны быть учтены.
«Но один важный вопрос не получил должного внимания – вопрос создания совместной комиссии, которая должна изучить документы, связанные с событиями 1915 -23 гг. Этим шагом мы введем в заблуждение те страны и организации, которые признали Геноцид армян. Как мы можем им объяснить, что документы, на основе которых они признали этот исторический факт, должны быть изучены этой комиссией»,- заявила ответственный секретарь парламентской группы Армения-Великобритания, добавив, что Армения не должна участвовать в работе подобной комиссии.