Հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունները հավասար պայմաններ չեն ստեղծում Թուրքիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների հաստատման համար: Այս մասին Երեւանում կայացած հայ – թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Վարդան Օսկանյանը: «Այս փաստաթղթերին ծանոթանալուց հետո պարզ է դառնում, որ կամ հայկական կողմն էր հարկադրված ընդունել այս արձանագրությունները, կամ էլ առաջնորդություն է կատարվել ելնելով այն համոզմունքից, համաձայն որի Հայաստնաի գոյատեւումն ու զարգացումը կախված է միայն սահմանի բացումից: Մի խոսքով այս փաստաթղթերով Թուրքիան ստանում է այն ամենը, ինչին այն ձգտել է վերջին 17 տարիների ընթացքում», – նշեց Վարդան Օսկանյանը: Նա նկատեց, որ այսօրվա իրավիճակը նրան հիշեցնում է 1997թ-ի վերջը: Այդ ժամանակ, նրա խոսքերով, Հայաստանի ղեկավարությունը ամեն կերպ փորձում էր համոզել հայ ժողովրդին, որ Հայաստանը չի կարող զարգանալ առանց ղարաբաղյան հարցի լուծման:
«Այսօր Հայաստանի տնտեսությունը անկում է ապրում 18 տոկոսով: Սփյուռքը հեռացել է հայրենիքից: Բացի այդ, իշխանությունները ոչինչ չեն արել քաղաքական բարեփոխումների ոլորտում: Այսօր Հայաստանը չի հանդիսանում ժողովրդավարական պետություն: Հայ – թուրքական սահմանի բացումն այդ բոլոր խնդիրները չի լուծի», – նշեց Օսկանյանը հավելելով, որ Հայաստանի ներկա իշխանությունները ներքին խնդիրների լուծումը փնտրում է երկրից դուրս, բայց արձանագրությունների ստորագրումը չի հանդիսանա այդ հարցերի լուծումը:
Միեւնույն ժամանակ ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավարը նկատեց, որ այս ամենը չի նշանակում, թե ինքը դեմ է հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Նրա կարծիքով Անկարան այսօր շատ է զգում սահմանների բացման կարիքը եւ հաշվի առնելով այս հանգամանքը, հայկական կողմը չպետք է շտապեր: «Սահմանի բացումը կարող էր տեղի ունենալ 1-2 տարի հետո, բայց դրա փոխարեն մենք կունենայինք ավելի ընդունելի եւ բարենպաստ մի փաստաթուղթ Թուրքիայի հետ: Բացի այդ, այս գործընթացի հրապարակայնությունը դարձավ մեր թշնամին: Մենք կարող էինք վարել բանակցությունները, համաձայնեցնեինք, այնուհետեւ հասարակությանը ներկայացնեինք հստակ փաստաթուղթ», – հայտարարեց Վարդան Օսկանյանը:
Նրա խոսքերով, թուրքական կողմը մեկ անգամ չէ, որ առիթ է տվել Հայաստանին հրաժարվել այս արձանագրություններից:

22 Сентябрь 2009 - 16:21 AMT
Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений не создают равные условия для установления добрососедских отношений с Турцией. Об этом в ходе состоявшегося в Ереване обсуждения по армяно-турецким отношениям заявил экс-министр иностранных дел Армении Вардан Осканян. “После ознакомления с этими документы становится ясно, что или армянская сторона была вынуждена принять данные Протоколы, или же переговоры вокруг этих документов, исходя из того убеждения, что развитие и существование Армении зависит лишь от открытия границы. Одним словом, этими документами Турция получает все то, к чему стремилась на протяжении 17 лет”,- отметил Вардан Осканян. Он заметил, что сегодняшняя ситуация напоминает ему конец 1997 года. Тогда, по его словам, руководство Армении всячески пыталось убедить народ, что Армения не может развиваться без решения карабахского вопроса.
“Сегодня экономика Армении переживает спад на 18%. Диаспора отдалилась от родины. Кроме того, власти ничего не сделали в сфере политических реформ. Сегодня Армения не является демократической страной. Открытие армяно-турецкой границы не решит всех этих проблем”,- подчеркнул Вардан Осканян, добавив, что нынешнее руководство Армении ищет решение внутренних проблем за пределами страны, но подписание Протоколов не станет решением этих вопросов.
В тоже время экс-глава внешнеполитического ведомства Армении заметил, что все это не значит, что он против налаживания армяно-турецких отношений. По его мнению, эти сегодня Анкара очень нуждается в открытии границы, и, учитывая это обстоятельство, армянская сторона не должна была спешить. “Открытие границы могло бы быть через 1-2 года, но вместо этого, у нас бы был намного приемлемый и благоприятный документ с Турцией. Кроме того, публичность этого процесса стала нашим врагом. Мы могли бы вести переговоры, согласовать, потом представить обществу конкретный документ”,- заявил Вардан Осканян.
По его словам, турецкая сторона не раз давала повод для того, чтобы Армения отказалась от этих Протоколов.