Հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունները հավասար պայմաններ չեն ստեղծում Թուրքիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների հաստատման համար: Այս մասին Երեւանում կայացած հայ – թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Վարդան Օսկանյանը: «Այս փաստաթղթերին ծանոթանալուց հետո պարզ է դառնում, որ կամ հայկական կողմն էր հարկադրված ընդունել այս արձանագրությունները, կամ էլ առաջնորդություն է կատարվել ելնելով այն համոզմունքից, համաձայն որի Հայաստնաի գոյատեւումն ու զարգացումը կախված է միայն սահմանի բացումից: Մի խոսքով այս փաստաթղթերով Թուրքիան ստանում է այն ամենը, ինչին այն ձգտել է վերջին 17 տարիների ընթացքում», – նշեց Վարդան Օսկանյանը: Նա նկատեց, որ այսօրվա իրավիճակը նրան հիշեցնում է 1997թ-ի վերջը: Այդ ժամանակ, նրա խոսքերով, Հայաստանի ղեկավարությունը ամեն կերպ փորձում էր համոզել հայ ժողովրդին, որ Հայաստանը չի կարող զարգանալ առանց ղարաբաղյան հարցի լուծման:
«Այսօր Հայաստանի տնտեսությունը անկում է ապրում 18 տոկոսով: Սփյուռքը հեռացել է հայրենիքից: Բացի այդ, իշխանությունները ոչինչ չեն արել քաղաքական բարեփոխումների ոլորտում: Այսօր Հայաստանը չի հանդիսանում ժողովրդավարական պետություն: Հայ – թուրքական սահմանի բացումն այդ բոլոր խնդիրները չի լուծի», – նշեց Օսկանյանը հավելելով, որ Հայաստանի ներկա իշխանությունները ներքին խնդիրների լուծումը փնտրում է երկրից դուրս, բայց արձանագրությունների ստորագրումը չի հանդիսանա այդ հարցերի լուծումը:
Միեւնույն ժամանակ ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավարը նկատեց, որ այս ամենը չի նշանակում, թե ինքը դեմ է հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Նրա կարծիքով Անկարան այսօր շատ է զգում սահմանների բացման կարիքը եւ հաշվի առնելով այս հանգամանքը, հայկական կողմը չպետք է շտապեր: «Սահմանի բացումը կարող էր տեղի ունենալ 1-2 տարի հետո, բայց դրա փոխարեն մենք կունենայինք ավելի ընդունելի եւ բարենպաստ մի փաստաթուղթ Թուրքիայի հետ: Բացի այդ, այս գործընթացի հրապարակայնությունը դարձավ մեր թշնամին: Մենք կարող էինք վարել բանակցությունները, համաձայնեցնեինք, այնուհետեւ հասարակությանը ներկայացնեինք հստակ փաստաթուղթ», – հայտարարեց Վարդան Օսկանյանը:
Նրա խոսքերով, թուրքական կողմը մեկ անգամ չէ, որ առիթ է տվել Հայաստանին հրաժարվել այս արձանագրություններից:

Protocols on the normalization of Armenian-Turkish ties do not create equal conditions for establishing friendly relations with Turkey, ex-Foreign Minister Vardan Oskanyan said today in Yerevan, during a discussion devoted to Armenian-Turkish ties. “After getting familiarized with documents it becomes clear that Armenian side was forced to accept either the Protocols or the negotiations over them, based on the idea that Armenia’s development and existence depends on border opening. In short, documents pave Turkey’s way to what it has been striving for over 17 years,» Oskanyan noted. Current situation, he said, is similar to late 1997 when Armenian authorities were using all possible methods to explain to people that the country could develop without the settlement of Karabakh problem.
«Armenia’s economy is currently experiencing 18% downfall. Diaspora has got detached from its motherland. Armenia’s not a democratic state. Opening of Armenian-Turkish border will not provide solution to those problems,» Vardan Oskanyan stressed, adding that Armenia’s leadership seeks to resolve the country’s internal problem beyond its borders but that cannot be achieved by signing Protocols.
In the meantime, ex-Foreign Minister said he was not against Armenian-Turkish rapprochement. Border opening, according to him, is first of all necessary for Ankara considering that Armenian side does not have to make haste. «We might open border in a couple of years, having a much more acceptable and favorable document with Turkey. Besides, publicity of the process became our enemy. We might have conducted talks, agreed on certain points and only thereafter introduced a concrete document to society,» Vardan Oskanyan stated.