Տրանսպորտային անվտանգությանհամակարգի ազգային ռազմավարության մշակման աշխատանքային խումբը սեպտեմբերի 22-ին գումարել է անդրանիկ նիստը, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Ռազմավարության մշակումը եւ հաստատումը սահմանված է «ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարությամբ» եւ «Հայաստան-Եվրամիություն» համագործակցության ծրագրով:
Արթուր Բաղդասարյանն ընդգծել է, որ ռազմավարության ընդունումն օժտված է բացառիկ կարեւոր քաղաքական եւ տնտեսական նշանակությամբ` հաշվի առնելով թե’ տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, թե’ Իրան-Հայաստան ավտոմայրուղու եւ երկաթգծի կառուցման տեսականը: Տրանսպորտային անվատանգության ազգային ռազմավարության նպատակը ուղեւորափոխադրումների եւ բեռնափոխադրումների համակարգերի անվտանգության բարձր մակարդակի ապահովումն է, նոր տրանսպորտային տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների հուսալիության բարձրացումը, ինչպես նաեւ` միջազգային չափանիշներին համապատասխան տրանսպորտային անվտանգության համակարգի ձեւավորումը:
Նիստում որոշվել է ռազմավարության նախագիծը մարտ ամսին ներկայացնել Ազգային անվտանգության խորհրդի հաստատմանը, որից հետո համաձայն Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության ծրագրի, կառավարությունը կիրականացնի հնգամյա միջոցառումների ծրագիր, հաղորդում է Հայաստանի Ազգային անվտանգությանխորհրդի քարտուղարի մամլո գրասենյակը:

22-го сентября рабочая группа по разработке Национальной стратегии транспортной безопасноcти созвала первое заседание, на котором председательствовал секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян.
Разработка и утверждение этой стратегии определена «Национальной стратегией РА» в рамках программы сотрудничества «Армения-ЕС».
Багдасарян подчеркнул, что целью Национальной стратегии транспортной безопасности является обеспечение высокой степени безопасности системы перевозки пассажиров и формирование безопасной транспортной системы по международным стандартам.
На заседании принято решение представить проект на утверждение в Совет безопасности в марте, после чего согласно программе “Армения – ЕС”, правительство РА начнет осуществление пятилетней программы мероприятий, сообщает пресс-служба Совета национальной безопасности РА.