Սեպտեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել Արամ Խաչատուրյանի անվան եռյակի սկավառակի շնորհանդեսը, որտեղ ձայնագրված եմ Առնո Բաբաջանյանի ու Դմիտրի Շոստակովիչի ստեղծագործությունները եւ նրա գործունեության 10-ամյակին նվիրված համերգը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 26-ին` Երեւանի Կամերային երաժշտության տանը:
«Սկավառակը ձայնագրվել է Երեւանում` Արամ Խաչատուրյանի տուն-թանգարանում, իսկ թողարկվել է Մոսկվայում: Ստացվել է հայ-ռուսական համատեղ նախագիծ, ինչն արտահայտվել է նաեւ դիզայնում` շապիկի վրա պատկերված են Արշիլ Գորկու եւ Մարկ Շագալի նկարները, որոնք իդեալական կերպով համահունչ են երաժշտությանը, ինչում կարելի է համոզվել, լսելով սկավառակը»,-ասել է ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը:
Սկավառակի վրա ձայնագրվել է Առնո Բաբաջանյանի տրիոն ջութակի, թավջութակի ու դաշնամուրի համար, fis-moll եւ Դ.Շոստակովիչի թիվ 2 տրիոն, e-moll, op.67:
Ինչպես նշել է Կարեն Շահգալդյանը, «սրանք երկու ամենախոշոր ստեղծագործություններն են կամերային ժանրում: Իսկ Բաբաջանյանի տրիոն հայ երաժշտության գագաթնակետն է տրիոյի ժանրում»:
Սկավառակի շնորհանդեսը, որն ըստ երաժշտի, հեշտ ու մեկ շնչով անցավ, տեղի կունենա սեպտեմբերի 26-ին Կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանը: Շնորհանդեսի շրջանակներում կկատարվի սկավառակի վրա ձայնագրված ծրագիրը:
Իսկ մեկ օր անց, սեպտեմբերի 27-ին, Star-city խանութում եռյակի մասնակիցները ինքնագրեր կբաժանեն եւ կշփվեն երաժշտասերների հետ:
Սկավառակի տպաքանակը հազար նմուշ է, այն հիմնականում կվաճառվի Հայաստանում:
Սկավառակը ձայնագրվել է անգլահայ ձեռնարկատեր Ասատուր Գուզելյանի հովանավորությամբ:
Խաչատուրյանի անվան եռյակը ստեղծվել է 1999թ. որպես «Ariska»: Եռյակը հանդես է եկել Շվեյցարիայում, Կենտրոնական ու Հարավային Ամերիկայում, Ռուսաստանում, Հայաստանում: Մասնակցել է բազում փառատոների, մշտապես հեռարձակվել է հեռուստատեսությամբ: Երաժշտական քննադատները նշում են վիրտուոզ կատարումը, երաժշտականությունն ու ոճի զգացողությունը: 2006 թվականից եռյակը հանդես է գալիս այս կազմով` Արմինե Գրիգորյան-դաշնամոււր, Կարեն Շահգալդյան-ջութակ, Կարեն Քոչարյան-թավջութակ: Վերջին չորս տարիներին համույթը մեծ լուսավորչական աշխատանք է տանում Հայաստանում` համերգներով հանդես գալով ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլ նաեւ շրջաններում, վարպետության դասեր է անցկացնում դպրոցականների ու ուսանողների համար:

Трио имени Арама Хачатуряна 23 сентября презентацией диска с произведениями Арно Бабаджаняна и Дмитрия Шостаковича и концертом, который состоится 26 сентября, в ереванском Доме камерной музыки отметит свое 10-летие.
“Диск был записан в Ереване в зале Дома-музея Арама Хачатуряна, а напечатан в Москве. Получился армяно-российский совместный проект, который в дизайне диска также выражен: на обложке диска фрагменты картин Аршила Горки и Марка Шагала, которые идеально подходят к музыке, в чем можно будет убедиться, прослушав диск”,- сказал скрипач Карен Шахгалдян.
На диске записаны трио Арно Бабаджаняна для скрипки, виолончели и фортепиано, fis-moll и трио Дмитрия Шостаковича номер 2, e-moll, op.67.
Как отметил Карен Шахгалдян: «Это два самых крупных сочинения в камерном жанре. А трио Бабаджаняна является вершиной армянской музыки в жанре трио».
Презентация диска, запись которого, по словам музыканта, прошла легко и на одном дыхании, пройдет 26-го сентября в Доме камерной музыки имени Комитаса. В рамках презентации будет исполнена программа диска.
А днем позже, 27-го сентября в магазине Star-city пройдет автограф-сессия, где участники трио будут раздавать автографы и общаться с любителями музыки.
Тираж диска составляет 1 тыс. экземпляров и будет продаваться преимущественно в Армении.
Запись диска осуществлена при спонсорской поддержке английского предпринимателя армянского происхождения Асатура Гузеляна.