Հայոց ցեղասպանությունը սկսել են ժխտել նաեւ Հայաստանում: Այս մասին այսօրե Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Արարատ» ռազմավարա-գիտական հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Այվազյանը: Նրա խոսքերով` Հայոց ցեղասպանության ժխտումով հայ ժողովուրդը առիթ կտա նոր ցեղասպանության համար:
«Արարատ» ռազմավարա-գիտական հետազոտական կենտրոնը հայց է ներկայացրել Կովկասի Ինստիտուտի դեմ` մեղադրելով նրան Հայոց ցեղասպանության ժխտման մեջ:
2008թ-ին Կովկասի Ինստիտուտի կողմից Երեւանում հրատարակվել է «Կովկասյան հարեւանություն. Թուրքիան եւ Հարավային Կովկասը» ժողովածուն, որում զետեղված էր նաեւ TESEV «Թուրքական տնտեսական եւ սոցիալական հետազոտությունների» հիմնադրամի աշխատակից Այբաս Գորջուլուի զեկույցը, որն ունի «Հայ – թուրքական հարաբերություններ. հավերժ փակուղի» անվանումը: Զեկույցն ավելի վաղ ներկայացվել էր Ստամբուլում գիտական խորհրդաժողովի ընթացքում, որը կազմակերպվել էր Կովկասի Ինստիտուտի կողմից:
«Իր զեկույցում Գորջուլուն 34 անգամ արտասանել է «Ցեղասպանություն» բառը` դնելով այն չակերտների մեջ», – ասաց Արմեն Այվազյանը` հավելելով, որ սույն ժողովածուն հրապարակվել է նաեւ ռուսերեն եւ անգլերեն լեզուներով, ինչի արդյունքում այդ հարցը ստացել է միջազգային տարածում:
Իր հայցում «Արարատ» ռազմավարա-գիտական վերլուծական կենտրոնը պահանջել է, որպեսզի Կովկասի Ինստիտուտի կողմից հրատարակված «Կովկասյան հարեւանություն. Թուրքիան եւ Հարավային Կովկասը» ժողովածուում զետեղված վիճելի տեղեկությունները, որոնք նաեւ արտատպվել են մի շարք ԶԼՄներում հրապարակայնորեն հերքվեն, հետագայում արգելվի Հայոց ցեղասպանություն բառակապակցության օգտագործումը չակերտներում եւ սույն ժողովածուի մյուս օրինակների հետագա տարածումը:

Геноцид армян уже начали отрицать и в Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор научно- стратегических исследований “Арарат” Армен Айвазян. По его словам, отрицанием Геноцида армян, армянский народ даст повод для организации нового Геноцида.
Научно стратегический центр «Арарат» подал иск в суд против Институт Кавказа, обвиняя данный его в отрицании Геноцида армян. В 2008 году Института Кавказа в Ереване издал сборник «Кавказское соседство: Турция и Южный Кавказ», в которой был включен доклад сотрудника фонда «Турецких экономических и социальных исследований» (TESEV) Айбарса Горджулу «Армяно-турецкие отношения: вечный тупик». Доклад ранее был представлен в Стамбуле в ходе научной конференции, которую организовал Институт Кавказа.
«В своем докладе Горджулу 34 раза использовал слово «Геноцид» ставя его в кавычки», – сказал Армен Айвазян, добавив, что данный сборник был опубликован также на русском и английском языках, вследствие чего этот вопрос получил международную огласку.
В иске научно –стратегический центр «Арарат» потребовал публично опровергнуть опубликованные Институтом Кавказа в сборнике «Кавказское соседство: Турция и Южный Кавказ» спорные сведения, которые были обнародованы в ряде СМИ, запретить в дальнейшем употребление словосочетания Геноцид армян в кавычках и запретить дальнейшее распространение всех экземпляров этого сборника.