Սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Լեհաստանի նախարարների խորհրդի նախագահի տեղակալ եւ եվրաինտեգրման հարցերով պետքարտուղար Միկոլայ Դովգիլեվիչին: Ողջունելով հյուրին` Էդվարդ Նալբանդյանը կարեւորեց երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, տնտեսական կապերի ընդլայնումը, ինչպես նաեւ մշակութային ոլորտում համագործակցության խթանումը` հաշվի առնելով անհրաժեշտ իրավապայմանագրային հենքի առկայությունը:
Զրուցակիցները հանգամանալից զրույց ունեցան Հայաստանի եւ Եվրոպական միության համագործակցության շուրջ եւ այդ ուղղությամբ կատարվելիք քայլերի վերաբերյալ: Կարեւորվեց լեհ-շվեդական նախաձեռնությամբ «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի մեկնարկը եւ դրա ներուժի ամբողջական օգտագործումը, հատկապես` մուտքի արտոնագրերի ստացման ընթացակարգի դյուրացման եւ ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքման հարցերում:
Հյուրի խնդրանքովնախարարՆալբանդյանը ներկայացրեցհայ-թուրքականհարաբերությունների կարգավորմանգործընթացը: Միկոլայ Դովգիլեվիչը ողջունեց այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը եւ հույս հայտնեց, որ դրանք շոշափելի արդյունքներ կունենան: Էդվարդ Նալբանդյանըներկայացրեցնաեւ արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանն ուղղված բանակցություններիվերջին զարգացումները, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Ереване встретился с государственным министром Польши по вопросам евроинтеграции Миколаем Довгилевичем. В ходе встречи глава МИД Армении придал важное значение развитию дружественных отношений между Арменией и Польшей, активизации политического диалога, расширению экономических связей, а также стимулированию двухстороннего сотрудничества в сфере культуры.
В рамках встречи собеседники подробно обсудили вопросы сотрудничества Армения-ЕС и началу запуска польско-шведской инициативы «Восточное партнерство» для максимального использования потенциала этой программы, в частности, в сфере упрощения визового режима и подписания соглашения о создании зоны свободной торговли.
По просьбе Миколая Довгилевича Эдвард Налбандян представил процесс нормализации армяно-турецких отношений. Польский министр поприветствовал предпринятые в этом направлении шаги и выразил надежду, что они приведут к ощутимым результатам. Глава МИД Армении представил также последние развития переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, сообщает пресс-служба МИД РА.