23 Սեպտեմբեր 2009 - 20:08 AMT
Ասյօր կեսօրին նախագահի նստավայրի առաջ տեղի ունեցավ բողոքի ակցիա, որը կազմակերպել էր «Միացում» ազգային նախաձեռնությունը: Այս ճանապարհով ակցիայի մասնակիցները արտահայտել են իրենց բացասական վերաբերմունքը Մադրիդյան սկզբունքների եւ հայ – թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարեց ակցիայի կազմակերպիչներից մեկը, «Շուշի» ջոկատի նախկին հրամանատար Ժիրայր Սեֆիլյանը: Նա նաեւ հայտնեց, որ նման միջոցառումները կրելու են շարունակական բնույթ:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե արդյոք ակցիայի մասնակիցները առաջադրում են պահանջներ, Սաֆիլյանն ասաց, որ պահանջներ որպես այդպիսին չեն լինի, իսկ ակցիան կուղեկցվի կարգախոսով, որ «Նա, ով հանձնում է հողեր` դավաճան է»:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե ինչու են նրանք անց կացնում այս միջոցառումը նախագահի նստավայրի առաջ` Սեֆիլյանն աաց, որ գլխավոր անձը, ով պատասխանատու է երկրում ծավալված գործընթացների համար` նախագահն է եւ հետեւաբար հենց նրան էլ պետք է հասցեագրված լինեն այս բողոքները:
Ընդհանուր առմամբ ակցիան անցավ հանգիստ, ոստիկաններն իրենց զուսպ էին պահում, բացառությամբ մի դեպքի, երբ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներից մեկը սպայական կոչումով, փորձելով խլել տարեց մասնակցուհիներից մեկի ձեռքից պաստառը` հարվածեց նրա գլխին:
Ակցիային մասնակցում էին նաեւ կինոռեժիսյոր Տիգրան Խզմալյանը, «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, Հայ Ազգային Կոնգրեսի քաղխորհրդի անդամ Սամվել Հարությունյանը եւ Արցախյան ազատագրական պայքարի հայտնի մասնակից Ալեք Ենիգօմշյանը:

23 Сентябрь 2009 - 20:08 AMT
Сегодня днем возле резиденции президента Армении состоялась акция протеста, организованная национальной инициативой “Миацум”. Подобным образом ее участники выразили свое негативное отношение к Мадридским принципам и подписанным армяно-турецким Протоколам. Об этом заявил один из организаторов акции бывший командир батальона “Шуши” Жирайр Сефилян. Он также сообщил, что подобные мероприятия будут носить продолжительный характер.
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, выдвигают ли протестующие какие-либо требования, Сефилян ответил, что требований как таковых не будет, а акция будет сопровождаться лозунгами “То, кто сдает земли – предатель”.
Отвечая на вопрос журналистов о том, почему они проводят это мероприятие перед резиденцией президента РА, он отметил, что главным лицом, ответственным за все происходящие в стране процессы является президент и соответственно к нему и должны быть обращены эти протесты.
В целом, акция прошла спокойно, полицейские вели себя сдержанно, за исключением одного случая, когда один из представителей правоохранительных органов в офицерском чине, пытаясь отобрать плакат из рук пожилой участницы мероприятия, ударил ее по голове.
В акции приняли участие также кинорежиссер Тигран Хзмалян, депутат парламентской фракции партии “Наследие” Заруи Постанджян, член политсовета Армянского национального конгресса Самвел Арутюнян, известный участник освободительной борьбы за Нагорный Карабах Алек Енигомшян.