«Ես այնքան էլ չեմ հասկանում, թե Հայաստանի ՔՕ որ հոդվածի հիման վրա է «Արարատ» կենտրոնը պատրաստվում հայց ներկայացնել Կովկասի Ինստիտուտի դեմ: Հայաստանում չկա այնպիսի մի հոդված, որը քրեական պատիժ է նախատեսում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար: Իսկ մենք երբեք չենք էլ ժխտել այդ փաստը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` մեկնաբանելով «Արարատ» կենտրոնի տնօրեն Արմեն Այվազյանի հայտարարությունը: Իսկանդարյանի խոսքով, թուրք պատմաբան եւ քաղաքագետ Այբարս Գորջուլուն երբեք չի հերքել Օսմանյան կայսրության իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը: .Ցավոք, ակներեւ է գիտական աշխատանքի, մասնավորապես քաղաքագիտական հետազոտությունների էությունը: Կան զանազան տեսակետներ, որոնք հնչեցվին 2008թ. գիտաժողովում եւ հրապարակվեցին: Ես, անկեղծ ասած, այնքան էլ չեմ հասկանում մեր Ինստիտուտի դեմ Արմեն Այվազյանի հայցի էությունը»,- նկատել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` ավելացնելով, որ Գորջուլուն լիբերալ թուրք պատմաբաններից մեկն է համարվում:
«Արարատ» գիտառազմավարական կենտրոնը հայց է ներկայացրել դատարան Կովկասի Ինստիտուտի դեմ` մեղադրելով վերջինիս Հայոց ցեղասպանության հերքման մեջ: 2008թ. Երեւանում Կովկասի Ինստիտուտը հրատարակեց «Կովկասյան հարեւանություն` Թուրքիա եւ Հարավային Կովկաս» ժողովածուն, որում ներառված էր նաեւ «Թուրքական տնտեսական եւ սոցիալական հետազոտությունների» (TESEV) հիմնադրամի աշխատակից Այբարս Գորջուլուի «Հայ-թուրքական հարաբերություններ` հավերժ փակուղի» խորագրով զեկույցը: Զեկույցը նախկինում ներկայացվել է Ստամբուլում կայացած գիտաժողովում, որը կազմակերպել էր Կովկասի Ինստիտուտը: Դատարանի առաջին նիստը պետք է կայանա 2009թ. հոկտեմբերի կեսին:

“I don’t quite understand which Article of RA Criminal Code can serve as a basis for ‘Ararat’ centre’s lawsuit against Caucasus Institute. Armenia’s legislation does not envisage criminal liability for negation of Armenian Genocide. Of course, we have never denied the fact,” Caucasus Institute director Alexander Iskandaryan told a PanARMENIAN.Net reporter, commenting upon Ararat Centre Director Armen Ayvazyan’s statement. According to Isakandaryan, Turkish historian and political scientist Aybars Gordjulu never denied the fact of Armenian Genocide in Ottoman Empire. “Improper understanding of research objective, particularly in political terms, is unfortunately evident. To be frank, I don’t quite understand why Armen Ayvazyan filed claim against our institute,” Iskandaryan said, adding that Gordjulu was considered one of liberal Turkish historians.
Ararat strategic research centre has filed a lawsuit against Caucasus Institute, accusing the latter of Armenian Genocide denial. In 2008, Caucasus Institute published a collection titled “Caucasian Neighborhood: Turkey and South Caucasus” which comprised Aybars Gordjulu’s report on «Armenian-Turkish relations: eternal deadlock». Let’s note that Gordjulu worked in Turkish Economic and Social Research foundation (TESEV). Report was earlier introduced during a scientific conference in Istanbul. First court hearing is due in mid-October 2009.