«Ես այնքան էլ չեմ հասկանում, թե Հայաստանի ՔՕ որ հոդվածի հիման վրա է «Արարատ» կենտրոնը պատրաստվում հայց ներկայացնել Կովկասի Ինստիտուտի դեմ: Հայաստանում չկա այնպիսի մի հոդված, որը քրեական պատիժ է նախատեսում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար: Իսկ մենք երբեք չենք էլ ժխտել այդ փաստը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` մեկնաբանելով «Արարատ» կենտրոնի տնօրեն Արմեն Այվազյանի հայտարարությունը: Իսկանդարյանի խոսքով, թուրք պատմաբան եւ քաղաքագետ Այբարս Գորջուլուն երբեք չի հերքել Օսմանյան կայսրության իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը: .Ցավոք, ակներեւ է գիտական աշխատանքի, մասնավորապես քաղաքագիտական հետազոտությունների էությունը: Կան զանազան տեսակետներ, որոնք հնչեցվին 2008թ. գիտաժողովում եւ հրապարակվեցին: Ես, անկեղծ ասած, այնքան էլ չեմ հասկանում մեր Ինստիտուտի դեմ Արմեն Այվազյանի հայցի էությունը»,- նկատել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` ավելացնելով, որ Գորջուլուն լիբերալ թուրք պատմաբաններից մեկն է համարվում:
«Արարատ» գիտառազմավարական կենտրոնը հայց է ներկայացրել դատարան Կովկասի Ինստիտուտի դեմ` մեղադրելով վերջինիս Հայոց ցեղասպանության հերքման մեջ: 2008թ. Երեւանում Կովկասի Ինստիտուտը հրատարակեց «Կովկասյան հարեւանություն` Թուրքիա եւ Հարավային Կովկաս» ժողովածուն, որում ներառված էր նաեւ «Թուրքական տնտեսական եւ սոցիալական հետազոտությունների» (TESEV) հիմնադրամի աշխատակից Այբարս Գորջուլուի «Հայ-թուրքական հարաբերություններ` հավերժ փակուղի» խորագրով զեկույցը: Զեկույցը նախկինում ներկայացվել է Ստամբուլում կայացած գիտաժողովում, որը կազմակերպել էր Կովկասի Ինստիտուտը: Դատարանի առաջին նիստը պետք է կայանա 2009թ. հոկտեմբերի կեսին:

23 Сентябрь 2009 - 20:10 AMT
«Я не очень понимаю, на основании какой статьи УК Армении центр «Арарат» собирается подавать иск против Института Кавказа. В Армении нет статьи, которая предусматривает уголовное наказание за отрицание Геноцида армян. Да мы никогда не отрицали этот факт», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Института Кавказа Александр Искандарян, комментируя заявление директора центра «Арарат» Армена Айвазяна. По словам Искандаряна, турецкий историк и политолог Айбарс Горджулу никогда не отрицал факта Геноцида армян в Османской империи. «К сожалению, налицо непонимание сути научной работы, в частности политологических исследований. Есть различные точки зрения, которые прозвучали на конференции в 2008 году и они были опубликованы. Я, честно говоря, не совсем понимаю сути иска Армена Айвазяна против нашего Института», – заметил Александр Искандарян, добавив, что Горджулу считается одним из либеральных турецких историков.
Научно стратегический центр «Арарат» подал иск в суд против Института Кавказа, обвиняя данный его в отрицании Геноцида армян. В 2008 году Института Кавказа в Ереване издал сборник «Кавказское соседство: Турция и Южный Кавказ», в которой был включен доклад сотрудника фонда «Турецких экономических и социальных исследований» (TESEV) Айбарса Горджулу «Армяно-турецкие отношения: вечный тупик». Доклад ранее был представлен в Стамбуле в ходе научной конференции, которую организовал Институт Кавказа. Первое заседание суда должно состояться в середине октября 2009 года.