«Պետք է ճանաչել, որ հայկական խոխհրդարանականությունը անցել է ոչ այդքան երկար ճանապարհ եւ որպես քաղաքական ինստիտուտ գտնվում է կազմավորման ընթացքում», – այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանը: Սակայն, այսուհանդերձ, Մինասյանը նշեց, որ խորհրդարանական վերջին քննարկումերը կապված 2008թ-ի մարտի 1-ին վերաբերող զեկույցի հետ` ապացուցեցին, որ պետական կարեւորություն ունեցող հարցերի քննարկման ժամանակ խորհրդարանում իսկապես ներկայացված էր հայ հասարակության կարծիքը:
Նա նաեւ հստակեցրեց, որ մարտի 1-ին եւ 2-ին Երեւանում տեղ գտած դեպքերն ուսումնասիրող խորհրդարանական ժամանակավոր հանձնաժողովը փորձեց գտնել գրեթե բոլոր այն հարցերի պատասխանները, որոնք դրվել էին իր առջեւ խորհրդարանի կողմից: Մինասյանն ընդունեց, որ դեռ կան խնդիրներ մարդկանց մահվան հանգամանքների պարզման հետ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան, թե արդյո՞ք ժամանակավոր հանձնաժողովի գլխավոր նպատակը հենց այդ հարցին պատասխանելը չէր` Մինասյանը պատասխանեց, որ հանձնաժողովը ստեղծվել էր ոչ թե դատական – իրավական կամ նախաքննական մարմիններին փոխարինելու համար, այլ որպես քաղաքական մարմնի ժամանակավոր կառույց, որն ուսումնասիորւմ է կատարվածի հանգամանքները, ինչը եւ ինչու տեղի ունեցավ եւ ի՞նչ է պետք անել, որպեսզի նմանօրինակ ողբերգությունն այլեւս չկրկնվի:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե ո՞վ է մեղավոր մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձություններում` Մինասյանը նշեց, որ մեղքը հիմնականում ընդդիմությանն է, իսկ պատասխանատվությունը ՀՀ ղեկավարությանը:

«Нужно признать, что армянский парламентаризм прошел не такой долгий путь и как политический институт находится в процессе становления»,- подчеркнул на сегодняшней пресс-конференции в Ереване депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Мкртич Минасян. Однако при этом, как отметил Минасян, последние обсуждения в парламенте, связанные с докладом о событиях 1-го марта 2008г. доказали, что во время обсуждений вопросов государственной важности, в парламенте действительно было представлено мнение армянской общественности.
Он также уточнил, что парламентская временная комиссия по изучению событий, имевших место в городе Ереване 1-2 марта 2008 года, попыталась найти ответы практически на все вопросы, которые были поставлены перед ней парламентом. Минасян признал, что все еще есть проблема, связанная с выяснением обстоятельств гибели людей.
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, не являлось ли одной из важнейших задач комиссии именно выявление обстоятельств смерти погибших, Минасян ответил, что комиссия была создана не для замены судебно-правовых органов или органов предварительного следствия, а как временная структура политического органа, изучающего обстоятельства – что и почему произошло и что следует делать, чтобы подобная трагедия больше не могла повториться.
Отвечая на вопрос журналистов о том, кто виновен в трагических событиях 1-го марта, Минасян отметил, что доля вины в большей степени лежит на оппозиции, а доля ответственности на руководстве РА.