Հայաստանի Ազգային անվտանգությանխորհրդիքարտուղարԱրթուր Բաղդասարյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել էԵվրամիության Արեւելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի վարչության տնօրեն Գուննար Վիգանդի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կողմերը քննարկել են Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության «Հայաստան-Եվրամիություն» գործողությունների ծրագրի իրականացման հետ կապված հարցեր, ինչպեսեւ «Արեւելյան գործընկերության» շրջանակում քաղաքական համագործակցության հեռանկարները: Գուննար Վիգանդը գոհունակություն է հայտնել ծրագրի իրականացման ընթացքից եւ կարեւորել ԵՄ խորհրդատվական խմբի աշխատանքը Հայաստանում: Կողմերն ընդգծել են Հայաստանում ԵՄ տեղեկատվական կենտրոնների բացման գործընթացն արագացնելու անհրաժեշտությունը:
Արթուր Բաղդասարյանի առաջարկով քննարկվել է Եվրամիության անդամ երկրների հետ վիզային պարզեցված համակարգի ձեւավորման հնարավորությունը: Գուննար Վիգանդը Եվրամիության օժանդակությունն է հայտնել այս խնդրի լուծմանը:
Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ քննարկումների արդյունքում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Կարինե Ղազինյանի գլխավորությամբ, որը ձեռնամուխ կլինի անհրաժեշտ համաձայնագրերի մշակմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձելեն նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման խնդրին: Գուննար Վիգանդը եւ ԵՄ նախագահությունը ներկայացնող Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարության Արեւելյան Եվրոպայի վարչության տնօրեն Յոհան Ֆրիզելը Եվրամիության աջակցությունն են հայտնել երկու երկրների միջեւ ծավալվող գործընթացին: Անդրադարձ էեղել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը տարածաշրջանայինկայունության ամրապնդման համատեքստում, հաղորդում է Հայաստանի Ազգային անվտանգությանխորհրդիքարտուղարի մամլոգրասենյակը:

23 Сентябрь 2009 - 20:16 AMT
22 сентября секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян принял делегацию во главе с руководителем управления Восточной Европы, Южного Кавказа и Центральной Азии генерального директората по внешним связям Еврокомиссии Гуннаром Вигандом.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с программой действий “Армения-ЕС” в рамках политики Европейского соседства, а также перспективы политического сотрудничества в рамках проекта “Восточное партнерство”. Стороны подчеркнули необходимость ускорения процесса открытия информационных центров ЕС в Армении.
По инициативе Артурa Багдасаряна во время встречи была обсуждена возможность упрощения визового режима со странами-членами ЕС. Гуннар Виганд, в свою очередь, выразил готовность оказать соответствующую поддержку в решении данного вопроса.
Артур Багдасарян также отметил, что по итогам обсуждений в Армении создана рабочая группа во главе с замминистром иностранных дел РА Карине Казинян. В случае необходимости данная группа займется разработкой соответствующих соглашений.
Стороны также обсудили вопросы урегулирования карабахского конфликта и нормализации армяно-турецких отношений. По поводу последнего Гуннар Виганд и директор департамента Восточной Европы Министерства ИД Швеции Йохан Фризел заявили,что поддерживают данный процесс между странами, сообщает пресс-служба СНБ