24 Սեպտեմբեր 2009 - 10:49 AMT
Հայաստանի համար պատմական պահ է, ժողովուրդը կրկին լուրջ մարտահրավերի առջեւ է կանգնել: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ-ից ԱԺ պատգամավոր Ռուզան Առաքելյանը` մեկնաբանելով հայ-թուրքական արձանագրությունները: Ըստ նրա, Դաշնակցությունն արդեն իր դիրքորոշումն է ներկայացրել, որտեղ ասվում է, որ այս արձանագրությունները լուրջ խմբագրման կարիք ունեն:
«Որքան էլ որոշ քաղաքական ուժեր կամ մտավորականությունն ասեն, թե ժողովուրդն անտարբեր է ինչպես ղարաբաղայն հարցի, այնպես էլ հայ-թուրքական հարաբերությունների հանդեպ, վերջին իրադարձություններն ապացուցում են, որ դա այդպես չէ»,-ասել է Ռ.Առաքելյանը` հավելելով, որ մտավորականության մեծ մասը, որը գտնվում է քաղաքական դաշտից դուրս, իր հավանությունն է տվել հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ առաջարկություններին»,-ասել է ՀՅԴ-ից ԱԺ պատգամավորը:
Մեկնաբանելով «Ժառանգություն» կուսակցության դիրքորոշումը` Առաքելյանն ասել է, որ յուրաքանչյուր կուսակցություն իր դիրքորոշումն ունի, նշելով, որ այդ կուսակցության նախկին ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը սատարեց ՀՅԴ դիրքորոշմանը եւ իր ստորագրությունը դրեց արձանագրության մեջ ուղղումներ կատարելու մասին խմբակցության կոչի տակ:

Для Армении настал исторический момент, народ опять встал перед серьезным вызовом . Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила депутат НС РА от АРФ Дашнакцутюн Рузан Аракелян, комментируя армяно-турецкие Протоколы. По ее словам, фракция Дашнакцутюн уже представила свою позицию, в которой отмечено, что данные Протоколы нуждаются в серьезном редактировании.
«Насколько бы некоторые политические силы или интеллигенция не говорили, что народ безразличен как к карабахскому вопросу, так и к урегулированию армяно-турецких отношениям, последние события доказывают, что это не так», – сказала Рузан Аракелян, добавив, что большая часть интеллигенции, которая вне политического поля дала свое согласие тем предложениям по поводу армяно-турецких Протоколов, которые выдвинула АРФД. «Позиция Дашнакцутюн не является самоцелью», – подчеркнула Аракелян.
Комментируя позицию партии «Наследие» Аракелян сказала, что у каждой партии есть своя позиция, при этом отметив, что экс-лидер партии Раффи Ованисян поддержал позицию АРФД и поставил свою подпись под призывом фракции о внесении изменений в Протоколы.