Ափսոս, որ ՀՅԴ Դաշնակցությունը որոշել է փոխել իր դրքորոշումը հիմա, այլ ոչ թե տասը տարի առաջ: Այս մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը: Նրա խոսքերով կուսակցությունը պետք է որոշակի քայլեր ձեռնարկեր այն ժամանակ, երբ երկրում բացակայում էր խոսքի ազատությունն ու ժողովրդավարությունը: «Նախկինում Դաշնակցությունը կազմում էր կոալիցիայի մաս եւ կարող էր
ներազդել երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա: Երբ կուսակցությունը դեռ կոալիցիայի մաս էր, հայ – թուրքական արձանագրություններն արդեն կային եւ Դաշնակցությունը աջակցեց Սերժ Սարգսյանին: Հարց է ծագում. ինչու՞ Դաշնակցությունը հենց հիմա դուրս եկավ կոալիցիայից, այն պահին, երբ երկիրը կանգնած է նման կարեւոր հարցի լուծման առաջ», – նշեց Փոստանջյանը:
Նա նաեւ մեկնաբանեց մի քանի կուսակցությունների կարծիքները, համաձայն որոնց` «Ժառանգությունը» չի գրոծադրում ստույգ քայլեր հայ – թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ` ասելով, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը: «Մենք կազմակերպել ենք խորհրդարանական լսումներ, որտեղ քննարկվելու են հայ – թուրքական արձանագրությունները: Այդ լսումներն անցնելու են հոկտեմբերի 1-ին», – ասաց Զարուհի Փոստանջյանը` հավելելով, որ կուսակցությունն առաջարկել է կառավարությանը անցկացնել հանրաքվե արձանագորւթյունների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ դիմել է Սահմանադրական դատարան, որպեսզի կազմակերպվեն քննարկումներ, որտեղ դատարանը իրավական գնահատական կտա հայ – թուրքական արձանագրություններին:
Իր հերթին ՀՅԴ Դաշնակցության պատգամավոր Ռուզան Առաքելյանը նշեց, որ կուսակցությունը երբեք չի խուսափել սեփական սխալներն ընդունելուց: «Դաշնակցությունը կազմել է կոալիցիայի մաս եւ կանխարգելել է այնպիսի իրադարձություններ, որոնք կարող էին լուրջ հետեւանքներ ունենալ երկրի համար», – ասաց Առաքելյանը` նշելով, որ Դաշնակցությունն իր լուման է ունեցել Արցախի հիմնախնդրի հետ կապված բազմաթիվ հարցերի լուծման մեջ:
Նա նաեւ հերքեց այն փաստը, թե խորհրդարանական լսումներն անց են կացվելու «Ժառանգություն» կուսակցության նախաձեռնությամբ: Առաքելյանը հայտարարեց, որ Փոստանջյանը փոքր ինչ չափազանցնում է: «Տվյալ լսումները կկայանան ոչ թե «Ժառանգություն» կուսակցության նախաձեռնությամբ, այլ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանի պահանջով», – ասաց Առաքելյանը:
Պատասխանելով Փոստանջյանի այն հարցեին, թե ինչու Դաշնակցությունը հիմա դուրս եկավ կոալիցիայի կազմից` Առաքելյանը պատասխանեց, որ կոալիցիոն համաձայնագրում ասվում էր, որ խմբակցությունը դուրս կգա կոալիցիայից պայմանավորվածության խախտման դեպքում. հենց հայ – թուրքական արձանագրություններն էլ դարձան այդպիսի խախտում:

24 September 2009 - 12:09 AMT
It’s very pity ARF-Dashnaktsutyun decided to change its position now instead of doing that 10 years ago, Heritage faction MP Zaruhi Postanjyan told today a press conference in Yerevan. The party should have taken such steps when there was no democracy and freedom of speech in the country, she said. “Dashnaktsutyun formed part of coalition and could influence the situation in the country. When it was a coalition party, Armenian-Turkish Protocols were already written, and Dashnaktsutyun supported Serzh Sargsyan. A question arises as to why party quit coalition now that the country is in the run-up to making such serious decision,” Postanjyan noted.
Commenting on some parties’ statements that Heritage fails to take decisive steps with regard to recently signed documents, she said, “We have organized parliamentary hearings on Armenian-Turkish Protocols. They are scheduled for October 1.” The party, according to her, proposed Government to conduct referendum on Protocols and applied to Constitutional Court to organize discussions and receive the court’s assessments on documents.
ARFD parliamentarian Ruzan Arakelyan stressed in turn that their party never avoided admitting its mistakes. “Dashnaktsutyun, as coalition party, averted events that might have dire consequences for the country,” Arakelyan said, adding that Dashnaktsutyun had helped provide solution to many problems related to Karabakh conflict.
Dashnak MP also noted that Ms. Postanjyan made exaggerations by saying that parliament hearing were organized upon their party’s initiative. “Those hearing were organized by the demand of Foreign Relations Committee Chair Armen Roustamyan,” she said.
With regard to Zaruhi Postanjyan’s next question, Arakelyan referred to the coalition agreement which stipulated for ARFD’s quitting coalition in case of violations. Armenian -Turkish Protocols became one, she added.